Start
23.06.2017.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Otwarcie Regionalnej Izby Pamięci Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
08.06.2011.

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w uroczystości otwarcia i poświęcenia Regionalnej Izby Pamięci w Niegowici w dniu 7 maja 2011r.. Izba powstała z inicjatywy sołtysa Jana Kasprzyka i Rady Sołeckiej. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Gminy w Gdowie i sposorów w podziemiach budynku w centrum Niegowici powstała wspaniała ekspozycja.

  

Poświęcenia dokonał ks. prałat Paweł Sukiennik proboszcz naszej parafii a następnie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi. Aktu tego dokonali wójt Zbigniew Wojas, ks. prałat Józef Gąsiorowski, Maria Trzaska, Jolanta Kowal, Anna Morajka, Aleksander Kozik, sekretarz Urzędu Gminy Józef Zając, dyrektor Gimnazjum im. ks. Karola Wojtyły Leszek Rajtarski oraz na końcu główny pomysłodawca i orędownik powstania Izby Regionalnej sołtys Jan Kasprzyk.

Pomysł utworzenia Izby Regionalnej pojawił się kilka lat temu. Jako miejsce wybrano niewykorzystane dotąd pomieszczenia w podziemiach budynku Biblioteki i Świetlicy w Niegowici. Pomieszczenia były w bardzo złym stanie i wymagały wielkiego nakładu prac remontowych aby mogły stać się miejscem, w którym wyeksponowane zostaną pamiątki z lat minionych.  Wszystkie prace trwały kilka miesięcy i w większości wykonane zostały społecznie. Środki na ten cel adaptacji i wyposarzenia pomieszczeń przekazła Rada Sołecka, Urząd Gminy, Urząd Mrszałkowski oraz sponsprzy.

Izbę Regionalną tworzą trzy pomieszczenia. W naszej papieskiej parafii nie mogło zabraknąć akcentów związanych z pobytem w Niegowici księdza Karola Wojtyły - bł. Jana Pawła II.  Dlatego w pierwszej sali utworzono Izbę Pamięci poświęconą naszenu wielkiemu Rodakowi. Wystrój przypomina pomieszczenie mieszkalne ze sprzętami pochodzącym z czasów gdy w naszej parafii wikarym był ks. Karol. Prezentowane są zdjęcia i kopie dokumentów związanych z pobytem ks. Karola Wojtyły w Niegowici. Ciekawość wzbudza wytawa znaczków Poczty Polskiej przestawiających sylwetkę bł. Jana Pawła II.

Drugie pomieszczenie poświęcone jest lokalnym organizacjom działającym w Niegowici a w trzecim zgromadzono stare sprzęty, które kiedyś używano w domach i gospodarstwach rolnych. Dzięki umieszczeniu ich w Izbie nie ulegną zapomnieniu i będą stnowiły historyczny ślad czasów minionych. Dla zwiedzających, szczególnie młodych ludzi, będą wspaniałą lekcją historii.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia zwiedzili Izbę oprowadzani przez ks. proboszcza Pawła Sukiennika oraz wysłuchali ze wzruszeniem wspomnień ks. prałata Józefa Gąsiorowskiego wieloletniego proboszcze niegowickiej parafii i kolegi z lat szkolnych ks. Karola Wojtyły.

Zapraszamy do zwiedzania Izby Regionalnej. Pierwszą okazją będą dni 10 i 11 czerwca (piatek i sobota)  w ramach  Małopolskich Dni  bł Jana Pawła II. Szczegóły można znaleźć na stronie www.malopolska.pl.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.