23.06.2017.
Modlitwa w drodze
Odwiedza nas 1 gość

Niegowicka pielgrzymka na beatyfikację Jana Pawła II w Rzymie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
12.05.2011.
W dniu 26. 04. 2011r. o godz. 4.00 wyruszyliśmy do Rzymu w 12 - osobowej grupie pielgrzymów z naszej parafii. Przewodnikiem duchowym był ks. Prałat - Paweł Sukiennik. Pielgrzymowaliśmy wspólnie z przedsiębiorcami i pracodawcami z Duszpasterstwa „Talent” prowadzonego ks. Grzegorza Piątka ze Zgromadzenia Księży Sercanów.
Głównym celem naszej pielgrzymki był udział we Mszy  św. beatyfikacyjnej Jana Pawła II na Placu Św. Piotra w Rzymie. Do tej niezwykłej uroczystości przygotowywaliśmy się duchowo, zwiedzając najbardziej znane miejsca pielgrzymkowe we Włoszech.

W pierwszym dniu, ”po drodze”, zatrzymaliśmy się w samo południe w Wiedniu na Kahlenbergu na Mszę św.
Już we Włoszech, w Padwie uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice Św. Antoniego. Zwiedzając Bazylikę i spacerując wąskimi uliczkami mogliśmy chłonąć klimat tego średniowiecznego miasta. Tu również poznawaliśmy smak prawdziwej włoskiej pizzy.
Dużym przeżyciem było zwiedzanie w Loreto Św. Domku Matki Boskiej, zbudowanego z kamieni z Nazaretu, umieszczonego w środku Bazyliki Zwiastowania. Tu spotkaliśmy pielgrzymów z Porąbki Uszewskiej, którzy w uroczystym apelu składali wieńce na Polskim Cmentarzu Wojskowym z II wojny światowej. Razem z nimi oddaliśmy hołd Polakom poległym na włoskiej ziemi. W tym samym dniu odwiedziliśmy też Manopello, gdzie znajduje się chusta św. Weroniki.
W kolejnym dniu dotarliśmy na półwysep Gargano, do San Giovanni Rotondo. Tu, wraz z tysiącem pielgrzymów z Polski uczestniczyliśmy we Mszy św. w pięknym, wybudowanym w ostatnich latach Sanktuarium Św. Ojca Pio. Zwiedziliśmy muzeum Ojca Pio, celę w której mieszkał, stary kościółek. Byliśmy na chórze kościoła - pod krzyżem, pod którym Ojciec Pio otrzymał stygmaty w 1918 roku. Najsilniejszym przeżyciem tego dnia była modlitwa w jego krypcie.
Przyszedł czas na Rzym. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice Św. Pawła za Murami. Modliliśmy się, idąc na kolanach po świętych schodach, przywiezionych z Jerozolimy z Pałacu Poncjusza Piłata. W Bazylice Św. Jana na Lateranie zaśpiewaliśmy „Z dawna Polski Tyś Królową Maryjo” przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Następnie w Bazylice Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej),  przy relikwiach żłóbka z Betlejem śpiewaliśmy polskie kolędy, bo to jedyne miejsce, gdzie zawsze można śpiewać kolędy.
Tak przygotowani duchowo, w dzień beatyfikacji już o godz. 3.00 wyruszyliśmy z hotelu. Z wielką radością i śpiewem na ustach szliśmy w kierunku Placu Św. Piotra. W wielkim tłumie pielgrzymów z całego świata, nasza grupa „pogubiła” się i w Mszy św. Beatyfikacyjnej uczestni-czyliśmy w mniejszych grupach. Niektórzy dostali się na Plac, inni zostali na Via d. Conciliationei lepiej widzieli ceremonię na wielkich telebimach.
Każdy z pielgrzymów przeżywał osobiście fakt wyniesienia na ołtarze „Naszego Wikarego”, ale wszystkim towarzyszyła radość i wzruszenie, czasem aż do łez. Niektórzy pielgrzymi mogli dodatkowo oddać hołd nowemu błogosławionemu Kościoła Katolickiego poprzez  modlitwę   przy wystawionej w Bazylice Św. Piotra trumnie Jana Pawła II. Z naszej grupy tylko kilka osób znalazło się w nurcie  tej „rzeki” pielgrzymów, która przepływała wtedy przez Bazylikę.
Nazajutrz, w poniedziałek jeszcze Msza św. Dziękczynna za beatyfikację na Placu Św. Piotra, gdzie Polacy dominowali,... i powrót do domu po naprawdę dużej porcji wrażeń i przeżyć.
Anna Biernat

Nowości