23.06.2017.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.12.2008.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to największa ogólnopolska akcja Caritas i zarazem najważniejsza akcja Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Adwencie. Polega ona na rozprowadzaniu świec ze znakiem Caritas, które staną na wigilijnych stołach. Ofiary złożone za świece są przeznaczone na pomoc dzieciom w Polsce i zagranicą. Co roku, 10 groszy z ofiary za każdą wigilijną świecę przeznaczone jest na realizację projektów pomocy dzieciom w różnych częściach świata.

Ofiary zebrane dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom krakowska Caritas przeznacza na utrzymanie prowadzonych przez siebie ośrodków służących dzieciom. Są to ośrodki dla dzieci specjalnej troski: Środowiskowe Domy Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej, Dom Matki i Dziecka oraz Schronisko dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Część ofiar wykorzystywana jest także na organizowanie wakacji dla dzieci z rodzin ubogich i zagrożonych marginalizacją.

Większość świec rozprowadzana jest poprzez parafie Archidiecezji Krakowskiej. Dzięki temu nie stają się one przedmiotem handlu, a ofiarowane za nie pieniądze w całości służą potrzebującym. Część ofiar pozostaje do dyspozycji parafialnych zespołów charytatywnych i oddziałów Caritas i jest przeznaczana głównie na dożywianie dzieci z ubogich rodzin (zwłaszcza opłacanie obiadów w szkołach), pomoc rodzinom wielodzietnym i organizację wakacyjnego wypoczynku dla dzieci.

Od 2000 r. świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można znaleźć w niektórych księgarniach katolickich, a także w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie wśród kramów Kiermaszu Świątecznego Caritas ma swoje stoisko.

Caritas chciałaby dotrzeć ze znakiem wigilijnej świecy do każdego domu. Dzięki temu nawet niewielkie ofiary, złączone razem, dają wielkie możliwości pomocy.

Zaglądnij na stronę Caritas Kraków

Nowości