28.04.2017.
Odwiedza nas 1 gość

Włosko-polskie obchody 3 rocznicy śmierci Jana Pawła II Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
28.03.2008.
Włosko-polskie obchody 3 rocznicy śmierci Jana Pawła II

W ciekawy sposób chce uczcić 3 rocznicę śmierci Jana Pawła II grupa 30 Włochów pod przewodnictwem ks. kanonika Jarosława Cieleckiego.

Z Rzymu przywiozą do Polski światło odpalone od znicza na grobie Jana Pawła II. Razem z ,Fiaccola di Lolek", z włoskimi biegaczami peregrynować będzie kopia obrazu Matki Bolej Wniebowziętej z Niegowici, namalowana przez Ewę Gadnicką-Włodarczyk

W ostatnią środę kopia obrazu została poświęcona przez papieża Benedykta XVI. - Po audiencji generalnej na placu Świętego Piotra od światła przyniesionego od grobu Jana Pawła II, jego następca zapali pochodnię „Lolek" i poświęci wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej z Niegowici.

Po audiencji obraz i światło, przy akompaniamencie orkiestry włoskich karabinierów, w procesji obraz i ogień poniesione zostały ulicą Via delia Conziliazione do znajdującego się na jej końcu kościoła Franciszkanów.
Wczesnym wieczorem franciszkanie uroczyście przenieśli obraz do parafii św. Grzegorza VII gdzie pozostał przez całe Triduum Paschalne. Kolejną świątynią, którą nawiedził była kościół św. Ducha, gdzie o godz. 16. spotykają się polscy emigranci.

7 marca „ogień Lolek" i wizerunek Matki Bożej z Niegowici wyruszyły z Rzymu, by poprzez Florencję, Wenecję, Wiedeń, Czechy, dotrzeć do Polski, na Podhale. 29 marca płomień i obraz, poprzez Krzeptówki, dojedzie do Gdowa. Tam o godz. 17.40 zostaną wniesione do kościoła, gdzie nastąpi krótka modlitwa prowadzona przez ks. proboszcza Stanisława Jarguza. W imieniu mieszkańców gdowskiej ziemi powita pielgrzymów wójt Zbigniew Wojas.

0 godz. 18.15 obraz i światło zostaną przewiezione do Domu Pamięci Sługi Bożego o.Anzelma Gądka. Tu znów płomień zostanie odpalony. Po krótkiej modlitwie rozpocznie się bieg do Niegowici. Zanim jego uczestnicy wejdą do kościoła, zapalą światło przed pomnikiem ks. Karola Wojtyly. Zapłonie ono także podczas mszy św. w świątyni, w czasie złożenia darów. Po mszy św. - adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II o to, by kolejny etap procesu trwał jak najkrócej.

W niedzielę, z Niegowici ze światłem i wizerunkiem Matki Bożej włoscy pielgrzymi uczestniczyć będą w mszy św. odprawianej przez kard. Stanisława Dziwisza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Potem wrócą do Niegowici, gdzie o godz. 15 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której rozpocznie się bieg do Wieliczki poprzez Wiatowice i Surówki. Jeśli ktoś będzie się czuł na silach, może dołączyć do biegaczy. 0 godz. 19 w kopalni soli, odprawiona zostanie msza św. Obraz i światło pozostaną na noc w kaplicy, do której pielgrzymi wrócą w poniedziałek.

Ze światłem i obrazem o godz. 16 wyruszą do Niepołomic, gdzie o godz. 17.30 nastąpi powitanie na Rynku i wejście do kościoła, intronizacja obrazu Matki Bożej z Niegowici i odpalenie światła Jana Pawła II. Polsko-włoska msza św. rozpocznie się o godz. 18. Biegacze nocleg zapewniony mają w staniąteckim klasztorze, który będą mieli okazję zwiedzić. Spotkają się też z niepołomicką młodzieżą. 1 kwietnia po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia wyruszą do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnymi etapami pielgrzymki, która zakończy się 2 kwietnia na beskidzkiej Matysce, będą Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Bielsko-Biała i Radziechowy

(na podstawie artykułu "Dziennik Polski" z dnia 15 marca 2008)

Nowości