27.04.2017.

Dane statystyczne za rok 2016 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
31.12.2016.

Dane statystyczne dla Parafii Niegowić za rok 2016

Ochrzczonych zostało 62/53/ dzieci a odprowadziliśmy na cmentarz 41/37/ parafian, przybyło więc 21 parafian.

chrzty pogrzeby
Nieznanowice  9 2 7
Liplas 6 0 6
Niegowić 7 4 3
Pierzchów 8 5 3
Wiatowice 8 6 2
Cichawa 8 6 2
Marszowice 8 6 2
Krakuszowice 3 2 1
Niewiarów 5 10 -5
Razem 62 41 21

Oprócz naszych dzieci zostało ochrzczonych 4 dzieci spoza parafii, również spoza parafii było 10 pogrzebów, 3 osoby odeszły z tego świata bez sakramentów świętych, 2 śmierci były samobójcze.

W naszym kościele 38/40/ par ślubowało sobie dozgonną miłość i wierność, 5 par było z licencji z innych parafii.

W minionym roku do I Komunii przystąpiło 49 dzieci klas trzecich a do sakramentu bierzmowania 76 młodzieży trzecich klas gimnazjalnych.

W I piątek i w I sobotę miesiąca odwiedzaliśmy około 60 chorych i roznieśliśmy 728 Komunii św. a 4 szafarzy prawie w każdą niedzielę i święta roznieśli około 300 Komunii św. przed świętami wszyscy chorzy otrzymali sakrament namaszczenia chorych. Rozdanych zostało 112.000 Komunii św. W przeciągu roku wpisało się do księgi gości odprawiających Msze św. w naszym kościele 122 kapłanów, w tym wielu z zagranicy. Dwie panie pracujące w Poradni Rodzinnej udzieliły porad 54 osobom.

Zespół Charytatywny rozprowadził wśród parafian 7 tirów jabłek,/150 ton/, przez naszą parafie dzieci wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli w naszej gminie otrzymywały jabłka. Również rozprowadzaliśmy produkty rolne polskich rolników, których objęło embargo rosyjskie.

W czasie Światowych Dni Młodzieży gościliśmy 1235 uczestników w tym 5 biskupów i 74 kapłanów z Włoch. Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Nieznanowic a Drogi Krzyżowe w terenie były prowadzone z Liplasu i Wiatowic. Chorzy i starsi i przebywający poza granicami kraju mogli łączyć sie z nami oglądając transmisje internetowe z naszego kościoła. Czynna jest także strona parafialna prowadzona przez p. Bogusława Trzaskę.

Rekolekcje wielkopostne prowadził ks. Michał Wilkosz a rekolekcje dla dzieci Zespół Ewangelizacyjny z Nowego Sącza. Największym wydarzeniem było 50 lecie konsekracji kościoła, do którego przygotowaliśmy się przez misje parafialne prowadzone przez księży sercanów.

Wydaliśmy jako parafia 2 książki: „Początek drogi” - historia parafii i budowy kościoła i wznowiliśmy książkę „Pajda chleba” ks. Adama Ziemby.

Jako parafia pomagaliśmy ks. Józefowi Klatce na Madagaskarze, wsparliśmy budowę Centrum Jana Pawła II, remont bursy dla studentek prowadzoną przez siostry Sercanki, hospicjum domowe w Wiśniowej, Miva Polska pomagająca w zakupie pojazdów polskim misjonarzom, chrześcijan w Syrii, Dzieło Nowego Tysiąclecia, Kościół na Wschodzie Europy a darami w naturze Seminarium Duchowne w Krakowie.

Chór im. ks. Adama Ziemby wystawił dwukrotnie jasełka, powiększył się ilościowo i urozmaicił repertuar pieśni i ma zaproszenia do kilku parafii. Wspólnie z chórem z Gdowa dali koncert jubileuszowy. Na nowych organach dała koncert p. Patrycja Knapik.

Młodzież pod kierunkiem ks. Macieja redagowała Wieczernik, ks. Piotr w każdy czwartek prowadzi Krąg Biblijny, powiększyła się schola parafialna, zespół Michael prowadzi I sobotnie wieczorne adoracje, i przygotował w adwencie modlitewny akatyst.

Dzieci mają możliwość należenia do Kółka Misyjnego, bractwa Dzieciątka Jezus, ministrantów, scholi. 20 grup kolędniczych kwestowało na swoich kolegów z Tajlandii. Młodzież jest zapraszana do oazy, Służby Liturgicznej Ołtarza i zaczyna się tworzyć Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Przez cały rok spotykały sie 2 kręgi Domowego Kościoła, bardzo czynnie działała Akcja Katolicka, która wzięła na swoje barki przyjęcie gości w czasie ŚDM, Zespół Charytatywny wspomagał potrzebujących. Swoją pomoc świadczyła także Rada Duszpasterska. W każdy piątek o 19.00 spotykali się a Anonimowi Alkoholicy. Już po raz piaty przyszła piesza pielgrzymka z Nowej Huty. 19 róż różańcowych odmawiało dziesiątek różańca w intencjach wyznaczonych przez Ojca świętego. W minionym roku odszedł do Pana ks. kard. Franciszek Macharski i ks.Władysław Wiecheć, który przed laty u nas pracował.

Co udało się zrobić w sferze materialnej?

Zbudowanie 30 głosowych organów, jedna strona ławek stałych została odnowiona , wykonane zostało nagłośnienie na zewnętrz kościoła, odnowione 3 nagrobki nauczycieli, remont łazienki w pokoju gościnnym na plebani, remont 1 pokoju na wikarówce, odnowienie zabytkowego fioletowego ornatu.

Mogliśmy to uczynić dzięki ofiarom składanym na tacę w wysokości 530.000 w kopertach złożyliście 140.000 a 40.000 wpłynęło na organy od sponsorów spoza parafii. W sumie otrzymała parafia 710.000 złotych. Wydatki wyniosły 640.000 złotych. 70.000 złotych powiększyło konto parafii. Parafia ma saldo dodatnie, nie ma żadnych długów.

Co nas czeka w roku 2017?

100 lecie objawień Matki Bożej w Fatimie, uroczystości Bożego Ciała będą w Pierzchowie a Drogi Krzyżowe w Marszowicach i Nieznanowicach. Renowacja misji w czasie adwentu. Z prac materialnych dalsza renowacja ławek i boazerii w kościele, aby usunąć robaka, remont dachu i salki przy plebanii, kanalizacja wszystkich budynków, wyasfaltowanie części parkingu, odnowienie kolejnych nagrobków na cmentarzu.

Bardzo wielu parafianom trzeba podziękować za pracę na rzecz wspólnoty parafialnej. Naszym księżom za ich zaangażowanie, siostrom karmelitankom za ich ofiarną pracę w trosce o kościół, śpiew, dekoracje, katechezę, pranie bielizny kościelnej. Podziękowanie dla pań katechetek, pań prowadzących poradnie Rodzinną, 4 szafarzom, członkom różnych grup parafialnych, tym długo istniejącym i tym raczkującym. Wszystkim, którzy parafię uważają za swoją matkę, którzy się cieszą z jej rozwoju a smucą z niedociągnięć, p. Ali w kuchni, tym, którzy przychodzili do sprzątania kościoła. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać i szczęść Boże w Nowym Roku 2017.

Nowości