Start
29.05.2017.
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
97 rocznicę odzyskania niepodległości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
13.11.2015.
   97 rocznicę odzyskania niepodległości w kościele WNMP w Niegowici, obchodzono bardzo uroczyście. Mszę św. za Ojczyznę w koncelebrze odprawił ks. Proboszcz Paweł Sukiennik.
   W kazaniu ks. Proboszcz wspomina tych, o których pamięć przez długie lata była zapomniana i wymazywana, to żołnierze wyklęci. Z książki „Dla Niepodległej”, przywołuje wspaniałe postacie jak Danuta Siedzikówna – Inka sanitariuszka oddziału Łupaszki. „Czekając na wykonanie wyroku śmierci w grypsie, który przesłała z więzienia powiedziała: powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba. A ostatnimi słowami przed plutonem egzekucyjnym był okrzyk – niech żyje Polska!

   Łukasz Ciepliński „Pług”, pisząc listy do swoich najbliższych zwracał się do syna: Andrzejku! Pamiętaj, że istnieją tylko trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka. Bądź dobry dla matki. Innym razem. Andrzejku! Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Gdybyś odnalazł mą mogiłę to na niej możesz napisać te słowa.
   Witold Pilecki człowiek, który dobrowolnie poszedł do obozu w Auschwitz i tam organizował struktury konspiracyjne, gromadził materiały potwierdzające wielkie ludobójstwo Niemców. Uciekł z obozu, a swoje informacje zawarł w słynnym dokumencie „Raport Witolda”. Aresztowany w 1947r. w Warszawie, brutalnie bity aż w końcu zamordowany metodą katyńską – strzałem w tył głowy. Uznany za najodważniejszego Polaka z okresu II wojny światowej.
   Tym wspaniałym postawom Polaków – patriotów, ks. Proboszcz przeciwstawia naszą postawę dzisiaj, czy zdalibyśmy egzamin z naszego patriotyzmu? Wszyscy przecież jesteśmy współodpowiedzialni za losy naszej Ojczyzny. Na wieczornicy w Pierzchowie „Wstań Polsko”, uczniowie recytowali:
„Jeśli Ty w naszej Polsce dostrzegasz
    że wiele należy zmienić
    działaj i bądź aktywny,
    a zobaczysz, że będzie lepiej.
Jeśli Ty w naszej Polsce dostrzegasz
że pełno jest oszustwa i kłamstwa
sam bądź uczciwy i prawdomówny,
a zobaczysz, że wokół jest pełno ludzi takich jak Ty.
    
   Bo przecież jak powiedział nasz wspaniały poeta Kamil C. Norwid - „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
W uroczystości wzięli udział harcerze, delegacje szkół z pocztami sztandarowymi, reprezentacja PSL- u, Ochotnicze Straże Pożarne i bardzo licznie przybyli mieszkańcy, dając w ten sposób wyraz swojego patriotyzmu. Podczas mszy świętej chór im. Ks. Adama Ziemby wykonał pieśni: „Rota” i „Gaude Mater Polonia” pod kierownictwem s. Natany Szaro.
   Orkiestra gminy Gdów również uświetniła uroczystość, wprowadzając podniosły nastrój. Harcerki dekorowały uczestników emblematami flagi narodowej, a młodzież rozprowadzała książkę „Dla Niepodległej. Żołnierze wyklęci 1944 – 1963”. Na cmentarzu w kwaterze żołnierskiej, poszczególne delegacje złożyły symboliczne biało – czerwone kwiaty.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.