27.04.2017.

97 rocznicę odzyskania niepodległości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
13.11.2015.
   97 rocznicę odzyskania niepodległości w kościele WNMP w Niegowici, obchodzono bardzo uroczyście. Mszę św. za Ojczyznę w koncelebrze odprawił ks. Proboszcz Paweł Sukiennik.
   W kazaniu ks. Proboszcz wspomina tych, o których pamięć przez długie lata była zapomniana i wymazywana, to żołnierze wyklęci. Z książki „Dla Niepodległej”, przywołuje wspaniałe postacie jak Danuta Siedzikówna – Inka sanitariuszka oddziału Łupaszki. „Czekając na wykonanie wyroku śmierci w grypsie, który przesłała z więzienia powiedziała: powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba. A ostatnimi słowami przed plutonem egzekucyjnym był okrzyk – niech żyje Polska!

Łukasz Ciepliński „Pług”, pisząc listy do swoich najbliższych zwracał się do syna: Andrzejku! Pamiętaj, że istnieją tylko trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka. Bądź dobry dla matki. Innym razem. Andrzejku! Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Gdybyś odnalazł mą mogiłę to na niej możesz napisać te słowa.
   Witold Pilecki człowiek, który dobrowolnie poszedł do obozu w Auschwitz i tam organizował struktury konspiracyjne, gromadził materiały potwierdzające wielkie ludobójstwo Niemców. Uciekł z obozu, a swoje informacje zawarł w słynnym dokumencie „Raport Witolda”. Aresztowany w 1947r. w Warszawie, brutalnie bity aż w końcu zamordowany metodą katyńską – strzałem w tył głowy. Uznany za najodważniejszego Polaka z okresu II wojny światowej.
   Tym wspaniałym postawom Polaków – patriotów, ks. Proboszcz przeciwstawia naszą postawę dzisiaj, czy zdalibyśmy egzamin z naszego patriotyzmu? Wszyscy przecież jesteśmy współodpowiedzialni za losy naszej Ojczyzny. Na wieczornicy w Pierzchowie „Wstań Polsko”, uczniowie recytowali:
„Jeśli Ty w naszej Polsce dostrzegasz
    że wiele należy zmienić
    działaj i bądź aktywny,
    a zobaczysz, że będzie lepiej.
Jeśli Ty w naszej Polsce dostrzegasz
że pełno jest oszustwa i kłamstwa
sam bądź uczciwy i prawdomówny,
a zobaczysz, że wokół jest pełno ludzi takich jak Ty.

Bo przecież jak powiedział nasz wspaniały poeta Kamil C. Norwid - „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
W uroczystości wzięli udział harcerze, delegacje szkół z pocztami sztandarowymi, reprezentacja PSL- u, Ochotnicze Straże Pożarne i bardzo licznie przybyli mieszkańcy, dając w ten sposób wyraz swojego patriotyzmu. Podczas mszy świętej chór im. Ks. Adama Ziemby wykonał pieśni: „Rota” i „Gaude Mater Polonia” pod kierownictwem s. Natany Szaro.
   Orkiestra gminy Gdów również uświetniła uroczystość, wprowadzając podniosły nastrój. Harcerki dekorowały uczestników emblematami flagi narodowej, a młodzież rozprowadzała książkę „Dla Niepodległej. Żołnierze wyklęci 1944 – 1963”. Na cmentarzu w kwaterze żołnierskiej, poszczególne delegacje złożyły symboliczne biało – czerwone kwiaty.

Nowości