Start
29.05.2017.
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Odwiedza nas 2 gości
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
DUSZPASTERSKA RADA PARAFIALNA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
07.05.2015.
Drodzy parafianie!

Skończyła się 5 kadencja Rady Duszpasterskiej naszej parafii i dlatego stajemy przed wyborami do 6 kadencji Rady Duszpasterskiej. Przypomnę, jakie zadania ma Rada Duszpasterska.
Parafia jest wspólnotą wiernych, do której skierowuje każdorazowo kapłana ksiądz biskup. Ksiądz proboszcz i pomagający mu księża wikarzy są odpowiedzialni za sprawy duszpasterskie i materialne każdej parafii. Proboszcz i księża nie są wszystko wiedzący i nieomylni i dlatego powinni być otwarci na głos wiernych, którzy od momentu chrztu także odpowiadają za siebie i swoje rodziny i wspólnotę parafialną, do której należą.
Ksiądz proboszcz jest otwarty na to, co boli parafian, co ich niepokoi. Parafia to nie tylko urząd, gdzie przychodzi się, aby coś załatwić z okazji chrztu, ślubu czy pogrzebu, ale parafia to żywa wspólnota, która pod przewodem kapłana chce zbawienia tych, którzy na jej terenie mieszkają. Ostatnio zauważyliśmy, że do naszej wspólnoty przybywają ciągle nowi parafianie. Niektórzy wnoszą nową ożywczą krew, angażują się bardzo w życie parafii, ale mamy także negatywne przypadki. Przybywają ludzie, którzy ogradzają się parkanami, zamykają przed sąsiadami, nie integrują się z wspólnotą wioskową, a tym bardziej z wspólnotą parafialną. Często bywa tak, że sieją zgorszenie np. przez ostentacyjne prace w niedzielę. Rezygnują też z błogosławieństwa domu w czasie wizyty duszpasterskiej. Parafia niegowicka nie jest wyjątkiem. I w niej dzieją się niepokojące zjawiska i pytamy się jak im zaradzić, jak przeciwdziałać. W ciągu 18 lat działalności Rady Duszpasterskiej udało się wiele spraw wyjaśnić, przeciwdziałać. Życie jednak idzie naprzód i przynosi nowe wyzwania, które musimy podjąć. Jak sama nazwa wskazuje rada jest „duszpasterska”, choć proboszcz radzi się jej także w sprawach materialnych, ekonomicznych. Do rady duszpasterskiej wchodzą trzy kategorie członków: z urzędu (proboszcz, wikariusze, przedstawiciel katechetów, przedstawicielka sióstr), z wyboru parafian i z mianowania proboszcza.
Ponieważ do naszej parafii należy 9 wiosek ustaliliśmy, że z każdej wioski mieszkańcy wybiorą jednego kandydata, a drugiego mianuje ks. proboszcz. W sumie rada liczy 18 parafian, 3 księży , jedną katechetkę, jedną siostrę. W sumie 23 osoby.
Rada ma jedynie głos doradczy, a nie decyzyjny. Ostateczne decyzje podejmuje proboszcz, choć roztropność pokazuje, aby liczył się z głosem rady.
Kościół w Polsce nie chce, aby doszło w naszych parafiach do tego, co stało się w parafiach zachodniej Europy, że to Rada decyduje czy ten ksiądz się do ich parafii nadaje czy nie i gdzie rada decyduje o jego przeniesieniu, o tym jaką tematykę rna poruszać w kazaniach, a czego nie życzą sobie, aby było podawane.
Zastanówcie się, kto może waszą wioskę reprezentować w radzie. Powinien to być ktoś, kto wie jak ma wyglądać wspólnota parafialna, ktoś kto prowadzi autentyczne życie sakramentalne, kto się dokształca religijnie, kto cieszy się waszym autorytetem.
W niedzielę 3 maja otrzymacie ostemplowane pieczęcią parafialna kartki, a w niedzielę 10 maja wrzucicie je z wypisanym na niej jednym nazwiskiem do wyłożonych koszyków. Na kartce oprócz jednego imienia i nazwiska trzeba podać nazwę wioski, w której mieszkacie.
Komisja skrutacyjna policzy wasze głosy i zostanie podany skład osobowy VI już kadencji Rady Duszpasterskiej.
Sprawami, które trzeba w najbliższym czasie trzeba przedyskutować to: dlaczego drastycznie zmniejszyła się ilość młodzieży uczestniczącej w rekolekcjach parafialnych, zbliżające się uroczystości obchodów 50-lecia konsekracji kościoła, uchwalenie szczegółowego regulaminu cmentarza parafialnego, ustosunkowanie się do protokołu Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w sprawie organów, jak mamy zorganizować program misji przed jubileuszem , przygotowanie parafii do przyjęcia uczestników Światowych Dni Młodzieży itd.
Życzę mądrych wyborów.
Ks. Paweł Sukiennik
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.