29.05.2017.
Odwiedza nas 1 gość

131. rocznica urodzin Sługi Bożego o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.02.2015.
    24 lutego to dzień urodzin Macieja Gądka – Sługi Bożego o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini, karmelity bosego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus –kandydata na ołtarze.
   Przyszedł na świat w 1884 r. Marszowicach, k. Krakowa. W miejscu jego domu rodzinnego dziś stoi Dom Pamięci Sługi Bożego o. Anzelma, otwarty dla zwiedzających. Można w nim obejrzeć izbę Gądków oraz galerię pamiątek z prezentacjami multimedialnymi o Słudze Bożym. W Oratorium zaś Domu Pamięci, od ubiegłego roku, osoby konsekrowane mogą odprawiać rekolekcje indywidualne, gdzie zapoznają się z duchowością karmelitańska i charyzmatem Sługi Bożego.
Natomiast w Domu Zgromadzenia w Łodzi przy ul. Złocieniowej 38, znajduje się Muzeum Sługi Bożego o. Anzelma, gdzie osoby indywidualne i grupy zorganizowane mogą zapoznać się z jego życiem, działalnością oraz duchowością.
   Maciej Gądek, po ukończeniu nauki w szkole ludowej w Niegowici, w latach 1895-1901 był mieszkańcem konwiktu karmelitańskiego prowadzonego przez św. Rafała Kalinowskiego w Wadowicach i uczniem miejscowego gimnazjum. W 1901 r. w Czernej przyjął habit karmelitański, a w 1902 r. złożył śluby zakonne. Studia teologiczne odbył w Rzymie i tam 25 lipca 1907 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1910 do 1918 r. w Krakowie, Linzu i Wiedniu wykładał teologię oraz był wychowawcą kleryków. Znany był również z szerokiej działalności duszpasterskiej, jako kierownik duchowy, rekolekcjonista i kaznodzieja. W Krakowie założył i prowadził Bractwo Praskiego Dzieciątka Jezus. W latach 1918-1920 był przeorem w Wadowicach, gdzie założył Niższe Seminarium.
   W 1920 r. został mianowany pierwszym prowincjałem reerygowanej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Starał się o odzyskanie skasowanych klasztorów oraz gorliwie troszczył się o głębokie życie duchowe poszczególnych wspólnot karmelitańskich.
  W 1921 r. przy współudziale Sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa (Janiny Kierocińskiej 1885-1946) założył w Sosnowcu Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, któremu przekazał charyzmat dziecięctwa Bożego i wskazywał na przykład życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Propagował w ówczesnej Polsce kult i doktrynę Małej Świętej.
   Od 1925 r. został w Rzymie przez przełożonych wyznaczony, do zorganizowania Międzynarodowego Kolegium Karmelitańskiego „Teresianum”, i w latach 1926-1945 był rektorem tej rozwijającej się placówki naukowej. Od 1931-1947 pełnił równocześnie urząd radnego generalnego; powierzano mu szereg wizytacji w europejskich prowincjach zakonu. Z nominacji papieża Piusa XI był wizytatorem apostolskim seminariów duchownych w Polsce, kolegiów narodowych w Rzymie, a w 1940 r. Pius XII mianował go konsultorem Kongregacji d.s. Seminariów i Studiów Uniwersyteckich.
   Po powrocie do Polski w 1947 r. trzykrotnie wybierany był na urząd prowincjała. Dawał zawsze świadectwo gorliwego życia karmelitańskiego. Z ojcowską miłością troszczył się o wysoki poziom duchowy i intelektualny swoich podwładnych. Zajął się też formacją duchową założonego przez siebie Zgromadzenia. Pozostawił wielką spuściznę swoich pism, opracował nowe Konstytucje i często odwiedzał poszczególne wspólnoty. Odznaczał się miłością Boga i bliźniego, wielką roztropnością, pokorą, prostotą i radością. Całe jego życie było dla współbraci budującym przykładem cierpliwości i wierności regule zakonnej.
Ostatnie 10 lat życia spędził w klasztorze karmelitów w Łodzi. Mimo zawsze słabego zdrowia i doświadczeń wewnętrznych, do końca był wierny modlitwie i uczestniczył w aktach życia wspólnotowego. Wyznał kiedyś: „Całe życie ćwiczyłem się w miłości Dzieciątka Jezus”. Zmarł w opinii świętości w Łodzi 15 października 1969 r. Jego doczesne szczątki, po ekshumacji, spoczywają w przedsionku kościoła Karmelitów Bosych w Łodzi. Proces beatyfikacyjny w Archidiecezji Łódzkiej został przeprowadzony przez ks. arcybiskupa Władysława Ziółka w latach 2002-2008. Akta procesu zostały przekazane do Rzymu.

s. Konrada Dubel CSCIJ

Nowości