Start
29.05.2017.
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Przyjęcie do Bractwa Dzieciątka Jezus Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
13.01.2015.
 W dzień Bożego Narodzenia – w Święto Patronalne Bractwa Dzieciątka Jezus wielką radością było przyjęcie na Mszy św. o godz. 11:00 szóstki nowych dzieci do naszego Bractwa. Obecnie grupa liczy 12 osób i czekamy na kolejne dzieci. Modlimy się do Dzieciątka Jezus i pragniemy aby wzrastała Jego cześć również w naszej parafii. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 10:00 na salce przy plebanii. Zapraszamy!
s. Roselina
     
Ty, coś wieczną rzucił chwałę - by śmiertelne życie wieść
jak Dzieciątko biedne, małe - Tobie chwała, Tobie cześć.
       (Fragment nabożeństwa Drogi Betlejemskiej)

 
   Bóg stał się Człowiekiem i przyszedł do nas pod postacią bezbronnego Dziecka. Jego człowieczeństwo budzi wzruszenie. Dzieciątko Jezus pokazuje nam drogę do dziecięctwa Bożego.
                   
 Dzieciątko Jezus z Betlejem 25 grudnia po Pasterce w kościele św. Katarzyny w Betlejem figurka zostaje przeniesiona do Groty Narodzenia i położona na srebrnej gwieździe symbolizującej miejsce Narodzenia Pańskiego. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu Dzieciątko zostaje złożone w ołtarzu żłóbka. Tam odbiera cześć do 6 stycznia, czyli do uroczystości Trzech Króli.     
 
Pierwsi czciciele
 
Niewątpliwie pierwszymi adoratorami Dzieciątka (przyjmuje się, że pojęcie to oznacza Jezusa do dwunastego roku życia) byli Najświętsza Maryja Panna i św. Józef. To oni jako pierwsi czcili Nowonarodzonego. Niebawem nadeszli pasterze, powiadomieni o tym wielkim wydarzeniu przez anioła, i też złożyli Mu hołd. Nieco później z pokłonem przybyli Trzej Mędrcy.
Z upływem wieków do rozwoju kultu przyczyniły się pielgrzymki do Ziemi Świętej. Pątnicy zmierzający do Grobu Bożego w Jerozolimie chcieli na własne oczy zobaczyć też miejsce narodzin Pana i tam zjednoczyć się ze Zbawicielem w modlitwie. Pielgrzymi przynosili ze sobą figurki Dzieciątka i pocierali nimi o żłóbek betlejemski. Takie figurki stawały się nie tylko cenną pamiątką, ale często także przedmiotem czci.
W ciągu wieków kult Dzieciątka zajął ważne miejsce w Kościele. W XIII w. św. Franciszek z Asyżu zapoczątkował zwyczaj odtwarzania sceny narodzenia Pańskiego - znany dziś jako szopka. Powstały też liczne żeńskie zgromadzenia zakonne pod wezwaniem Dzieciątka Jezus.
Przez długie wieki był głównym ośrodkiem kultu Dzieciątka na świecie stał się francuski klasztor karmelitanek bosych w Beaune. W XVII w. do wielkiego znaczenia doszedł ośrodek w Pradze, stolicy Czech. Znaczące sanktuaria znajdują się m.in. w Austrii, Niemczech, we Włoszech, a także poza Europą. Kult Bożej Dzieciny dotarł nawet na wyspę Cebu na dalekich Filipinach.
 
     
 
BRACTWA DZIECIĄTKA JEZUS

Dzieciątko Jezus można czcić w ramach różnych bractw. Pierwsze bractwo zostało założone w Paryżu w XVII w. Niedługo potem powstało pierwsze polskie Bractwo Dzieciątka Jezus. Propagatorami tego kultu byli ojcowie karmelici bosi.

Celem bractw jest m.in. propagowanie kultu Boskiego Dzieciątka, naśladowanie cnót małego Jezusa - pokory, prostoty, ufności, czystości serca, dobroci i posłuszeństwa. Propagują też oddawanie dzieci i młodzieży pod szczególną opiekę Dzieciątka, aby Ono strzegło ich niewinności, chroniło ich przed niebezpieczeństwami i zepsuciem tego świata, aby za Jego wzorem wzrastały w latach, mądrości i łasce u Boga i ludzi (Łk 2, 52).

Podczas ceremonii przyjęcia do bractwa kapłan, po specjalnej modlitwie i błogosławieństwie, nakłada nowemu członkowi medalik Praskiego Dzieciątka Jezus, który czciciel powinien od tej pory zawsze nosić ze sobą. Do obowiązków członków bractwa należy m.in. codzienna modlitwa, udział w nabożeństwie ku czci Boskiego Dzieciątka Jezus 25. dnia każdego miesiąca i odprawienie przed uroczystością Bożego Narodzenia nowenny w intencji obrony życia dzieci poczętych.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.