Start
23.06.2017.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Rocznica 11 listopada Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
14.11.2014.
 Piękna jest nasza ziemia, przejrzysty nad nią błękit.
Piękna jest nasza mowa i pieśni i piosenki.
Piękny jest Biały Orzeł, piękna jest biel i czerwień.
Piękna nasza Ojczyzna, kochać będziemy Cię wiernie.


   Jak co roku w dniu 11 listopada w kościele niegowickim Ksiądz Dziekan Paweł Sukiennik odprawił uroczystą mszę świętą za Ojczyznę. To owa miłość do Ojczyzny przywiodła do kościoła parafian, ale również licznych gości. We mszy świętej wzięły udział reprezentacje z pocztami sztandarowymi wszystkich szkół, straży pożarnej, kombatanci, bardzo liczna grupa, pięknie prezentujących się zuchów i harcerzy, przedstawiciele władzy samorządowej i stowarzyszeń społecznych. Przy grobach żołnierskich na cmentarzu harcerze pełnili wartę honorową a delegacje poszczególnych grup społecznych w tym także młodzież z Książnic i Jaroszówki, złożyli w hołdzie kwiaty. Chór parafialny zaśpiewał pieśni żołnierskie.
   W homilii Ksiądz Dziekan odwołał się do historii:
   „Dzisiaj jest moda na wyjazdy zagraniczne, podziwiamy obce kraje, jest to forma jakiejś rekompensaty za lata, kiedy byliśmy zamknięci drutami kolczastymi i mieszkańcami za żelazną kurtyną. Ale zadajmy sobie pytanie czy znamy nasz kraj, czy lubimy podróżować po nim?, a jest co zwiedzać. Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie, co posiadacie- powiedział poeta. Dobrze się stało, że poruszając się po polskich drogach raz po raz widzimy znaki informujące o zabytkach, miejscach upamiętniających sławnych Polaków, czy historyczne wydarzenia. W tym roku dane mi było zwiedzać Lubelszczyznę. Kilkanaście kilometrów na północ od Lublina obok Lubartowa znajduje się miejscowość Kozłówka a  w niej prześliczny pałac Zamojskich. Wchodząc do ogrodów pałacowych przechodzimy przez piękną bramę na której widnieje herb Zamojskich, trzy skrzyżowane włócznie i jakże wymowny napis : „To mniej boli”. Skąd to powiedzenie, które znalazło się w herbie Zamojskich. Otóż w bitwie pod Płowcami- 1331 roku, Władysław Łokietek starł się z wojskami krzyżackimi- rycerz Florian Szary, protoplasta rodu Zamojskich został ranny w brzuch trzema włóczniami. Był bardzo okaleczony, bo wnętrzności były na wierzchu. Po bitwie król Władysław Łokietek współczuł jego cierpieniom a na słowa współczucia rycerz Florian Szary odpowiedział: „To mnie mniej boli niż rany zadane ojczyźnie”. Ród Zamojskich przyjął te słowa jako swą dewizę i potomkowie Zamojskich starali się być jej wierni. Słowa te umieścili w swoim zawołaniu a w herbie umieścili 3 włócznie. W jednym skrzydle tego pałacu jest pokazywana inna osobliwość, której chyba nie zobaczymy w żadnym muzeum polskim. Znajduje się tam bowiem muzeum socrealizmu. A czegóż tam nie ma: przodownicy pracy którzy w latach 50 wykonywali po 400, 500% normy, afisze ukazujące świetlaną przyszłość zbawiennego ustroju socjalistycznego, kolejni I sekretarze partii, ludzie którzy ślepo zaprzedali się nowemu porządkowi władzy, nawet znani pisarze i poeci którzy wychwalali w swoich wierszach nową władzę ludową , kolektywizacja wsi a na sam koniec można zobaczyć pomniki Lenina z Poronina, Nowej Huty i innych utrwalaczy władzy ludowej. Dla ludzi młodych to historia a dla starszego pokolenia jawi się pytanie: co z tego zostało co obiecywali sprawdziło się?,  czy wartało się zaprzedać tej czerwonej władzy. Ilu ludzi dało się zbałamucić i poszło na lep propagandy. A zaplute karły reakcji jak nazywano najlepszych patriotów więziono we Wronkach, Montelupich, Rakowieckiej czy Łubiance, iluż z nich straciło życie, do dzisiejszego dnia nie można znaleźć ich ciał aby urządzić im godny pochówek. Z jakim strasznym trudem przychodzi przywrócenie im pamięci, chociażby żołnierzom wyklętym. Ojcze, matko, dziadku, nauczycielu mów dziecku o prawdziwej historii bo skąd ono ma to wiedzieć, prowadź je do muzeum, prowadź na cmentarze bo one przypominają, one wołają. Każde pokolenie ma swoje trudności. Miało je pokolenie lat 20 XX wieku, miało je pokolenie międzywojenne, powojenne, ma je także nasze pokolenie. Kiedy będziemy we Lwowie a warto się do tego miasta wybrać, gdyż tam każda ulica i niemalże każda stara kamienica mówi o Polsce. Obok cmentarza Łyczakowskiego na którym leża znakomici Polacy jest cmentarz Orląt lwowskich, młodych chłopców którzy bronili Lwowa przed zajęciem miasta przez Ukraińców. W tej walce poległ 14 letni gimnazjalista Jurek Bitschan, o którym ułożono piosenkę: Bije się Jurek w szeregu, cmentarnych broni wzgórz warto przypomnieć list jaki ten 14 latek zostawił swojemu ojcu idąc do wojska : Kochany Tatusiu! Idę dzisiaj zameldować się do wojska. Chcę okazać, że znajdę tyle sił, by służyć i wytrzymać. Obowiązkiem moim jest iść, bo brakuje ciągle ludzi do wyzwolenia Lwowa. Jerzy.
Czyż ten list nie koresponduje z tym, co Zamojscy obrali za swoją dewizę: „To mniej boli niż rany zadane Ojczyźnie”. Czy takie treści są łatwo dostępne dla naszych dzieci i młodzieży, czy się o nich mówi w programach telewizyjnych”? Jeśli takowe są to dobrze po północy a wcześniej czym ich się karmi- odpowiedzmy. Jakże szczęśliwi są uczniowie, którzy spotkali na swoich szkolnych drogach prawdziwych nauczycieli historii, języka polskiego, którzy umieli im podsunąć dobrą lekturę, wziąć na dobrą wycieczkę , ukazać to czego nie ma w oficjalnym podręczniku, szczęśliwe są te dzieci, które umiały słuchać mądrego dziadka, czy babci.
   Za kilka tygodniu przypadnie 100 rocznica bitwy limanowsko -  łapanowskiej, której  skrzydła objęły także nasze tereny. Pozostałością są dwa wojenne cmentarze. Czy nasza młodzież coś na ten temat wie, co tu działo się przed 100 laty? Czyżby aż tak byliśmy zajęci wyborami, że ta data ma nam umknąć, przejść bez echa. Na plakatach, którymi jesteśmy zarzucani, widnieją jakże przeróżne hasła, czego to one nie obiecują, ale czy tym hasłom starają się być później wierni?, te hasła, którymi teraz szermują powinny być w salach obrad, urzędów, tak jak to uczynili Zamojscy. Dawniej władza przechodziła z ojca na syna czy była taka zła, dzisiaj się ją wybiera, a ona jakże często chce nas oszukać, omamić, przekupić jakąś kiełbasa wyborczą tylko, że w dzisiejszym wydaniu.  Nasi poprzednicy w ubiegłych wiekach musieli chwytać za broń aby dać odpór wrogowi, dzisiaj naszym zadaniem jest dać władze w ręce ludzi uczciwych, pracowitych a przede wszystkim ludziom sumienia dla których tak znaczy tak a nie znaczy nie, a co poza tym jest od złego pochodzi. Jak to jest, że z niektórych domów od lat nikt nie chodzi na wybory, czyżby trzeba było nas znowu przymuszać jak to jest w niektórych krajach?
   Zadam sobie pytanie, choć wiem, że tutaj przyszła najlepsza cząstka parafii, czy mi jest obojętne, kto w moim imieniu będzie sprawował władzę tak blisko na moim terenie, którą mogę po paru latach rozliczyć. Jeśli mam słabą głowę to przecież mogę zapisać co obiecywali i co z tego zrealizowali.  Nie mogę machnąć ręką ale musze iść i oddać głos bo jestem świadomym Polakiem, spadkobiercą takich wspaniałych bohaterów chyba, żebym miał jakieś zupełnie inne korzenie niż Zamojscy, czy Jurek Butschan.”
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.