Start
23.06.2017.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Pielgrzymka do Czernej, Płok i Mętkowa 5 lipca 2014 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
20.07.2014.
    5 lipca 2014 roku, sobota, dzień jak każdy inny. Poranne słońce zapowiada przyjemną, letnią pogodę. A jednak będzie to jeden z tych dni, który na dłużej pozostaje w pamięci i w sercu. Co sprawiło, że był on  inny i taki wyjątkowy zarazem?
O tym pokrótce.
Wyruszamy z Niegowici dla wielu dobrze znaną trasą pielgrzymkową: Czerna –Płoki - Mętków. Może przez moment powróciła w myślach pamięć o tych, których we wspólnocie parafialnej już nie ma… Wzniesiona ręka Świętego zastygnięta w spiżu błogosławi nam na odjezdne. On sam już jako święty Jan Paweł II spina, jak klamrą swoją Osobą dzieje dwóch parafii. Połączył nas z parafią w Mętkowie splot wydarzeń związany z historią prastarego drewnianego kościoła niegowickiego.
 
„Dobrze, żeście wy bierwiona starego kościoła, takie jeszcze krzepkie, takie jeszcze mocne, iż możecie podtrzymać nową wspólnotę ludu Bożego na nowym miejscu.” Tak przemawiał ks. Kardynał Karol Wojtyła w dniu 1 V 1974 roku, gdy poświęcał  kościół w Mętkowie.
   Jedziemy najpierw do Czernej. „Czy wy wiecie, że jedziemy do Czernej? Do Czernej, w której mieszka święty Duch ”, śpiewamy ochoczo w autokarze. Tu głuchy dzwon z wieży klasztornej OO. Karmelitów od wieków wzywa do modlitwy. Wspinamy się więc po zboczu śladami Chrystusowej Drogi Krzyżowej. Później przez portal z czarnego marmuru wchodzimy do kościoła. Na nim wyryta łacińska sentencja zaczerpnięta z pism św. Bernarda:

„SAM BÓG SZUKA SAMOTNEGO MIEJSCA.

O SZCZĘŚLIWA SAMOTNOŚCI, O JEDYNA SZCZĘŚLIWOŚCI.”

Klasztor w Czernej pomyślany był jako erem-pustelnia dla zakonników z Polski, Litwy i Rusi, zbudowany w XVII wieku. Tuż obok progu przy wejściu do kościoła znajduje się płyta nagrobna Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej, fundatorki klasztoru, pochowanej tu zgodnie z jej życzeniem. W ołtarzu głównym obraz św. Eliasza, a po bokach symetrycznie znajdują się; cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej namalowany na desce jako kopia Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki S.Maria Maggiore w Rzymie oraz obraz św. Teresy od Jezusa. I jeszcze kaplica kanonizowanego w 1991 r. Rafała Kalinowskiego, wielkiego patrioty i spowiednika. Zwiedzamy zabytki w stosownej do miejsca silentium sacrum, a Anioł w krakowskiej spódnicy z Eliaszowego obrazu, zdaje się wszystkie te nasze zamyślenia i szeptane modlitwy unosić ponad głowami przed Boży tron.
 
   W Płokach wita nas uśmiechnięta i znajoma twarz ks. Proboszcza Piotra Miszczyka. Przed laty rozpoczynał w naszej niegowickiej parafii pracę kapłańską jako neoprezbiter. Opowiada dzieje Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin Robotniczych. Historia parafii sięga XIII wieku, a sam cudowny obraz N.M.Panny trzymającej Dzieciątko Jezus na ręce pochodzi z XV wieku. Charakterystycznym gestem dłoni wskazuje na Syna- „uczyńcie co wam mówi Syn”. To do Niej od wieków przychodziły liczne rzesze pielgrzymów, przychodzimy i my, aby dziękować i prosić o potrzebne łaski. Oddajemy hołd zastrzelonemu w 1946 r. Proboszczowi ks. Michałowi Rapaczowi, który wpisuje się w panteon księży represjonowanych i skrytobójczo zamordowanych przez komunistyczny terror. Modlimy się …” wynieś do chwały i nas utwierdź w wyznawaniu Twojej prawdy…”
Na koniec robimy sobie pamiątkowe zdjęcie i żegnamy sympatyczne Płoki, zmierzając do celu, do niedalekiego już Mętkowa.
 
   Tu oczekuje na nas ks. Proboszcz Marek Guśpiel wraz z parafianami. W Godzinie Miłosierdzia nasz ks. Proboszcz Paweł Sukiennik sprawuje Najświętszą Eucharystię, a my jako wspólnota dwóch parafii łączymy się na modlitwie. Ogarniamy nią tych wszystkich, którzy w tym prastarym kościele otrzymali sakrament chrztu, którzy się tutaj modlili, którzy przyczynili się do przeniesienia i odnowienia świątyni. Wśród nas jest obecna najstarsza 103 letnia parafianka Mętkowa, która pomagała przewozić drewniane elementy kościoła z Niegowici. Ksiądz Proboszcz Paweł Sukiennik w homilii przytacza wzruszające słowa ks. Kardynała Karola Wojtyły z poświęcenia kościoła. Odnosi się do tego starego kościoła z niezwykłym szacunkiem i czcią. „Uświadomiłem sobie w całej pełni, kiedy zobaczyłem ściany tego kościoła, dobrze mi znane z pierwszych lat mojego kapłaństwa, kiedy pracowałem w roku 1948/49 jako wikariusz parafii niegowickiej. Tam zżyłem się z tym kościołem, z tymi ścianami z drewna, które przetrwały już trzysta lat. Zapamiętałem dobrze to wnętrze takie przejrzyste, takie przestronne, w którym Jezus Chrystus od tylu pokoleń mieszkał ze swym ludem Bożym w parafii niegowickiej. Widownią wielu spotkań z Chrystusem Panem był ten kościół; i całej parafii i poszczególnych osób i moich własnych, wszystko to stanęło w mojej pamięci.”
 
W sercach wszystkich obecnych wracają wspomnienia. I dalej ks. Proboszcz wspomina chwile z życia papieża Jana Pawła II, jak wielkim przeżyciem było dla niego każde spotkanie z drugim człowiekiem. Spotkanie życzliwych ludzi, pierwsze wrażenie, jakie wynosimy ze spotkania, pozostawia ślad na całe życie. "Cieszę się z tego, że mogę w tym dniu być wśród was. Radość moja jest ogromna, przede wszystkim poprzez wspomnienie tego kościoła w Niegowici. A po drugie, poprzez jego spotkanie na nowym miejscu, gdzie został przeniesiony, ażeby na nowo spełniać swoją posługę wobec ludu Bożego w Mętkowie." Tak opisuje swoją radość ze spotkania w dniu poświęcenia kościoła ks. Kardynał Karol Wojtyła. Mając w pamięci słowa ks. Kardynała „pragnę ci, prastary kościele niegowicki, tutaj w Mętkowie, życzyć nowej służby, nowych lat i dziesięcioleci i nowych stuleci” – obecny ks. Proboszcz wielką troską otacza kościół i bardzo angażuje się w renowację świątyni. W ostatnim czasie wiernie zrekonstruowano ołtarz główny i ołtarze boczne. A zamierzeniem parafialnej wspólnoty mętkowian jest przywrócenie kościołowi dawnej świetności. W związku z brakiem dokumentacji pierwotnego wystroju wnętrza kościoła, ks. Proboszcz zwrócił się z serdeczną prośbą do mieszkańców naszej parafii o odszukanie w domowych albumach i udostępnienie zdjęć, które przedstawiają wnętrze i polichromię kościoła z niegowickich czasów.
Po mszy świętej robimy wspólne zdjęcie z chóru niczym z lotu ptaka  i udajemy się na przykościelny plac. Zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy do wspólnego grilowania. Spotkanie upływało w miłej atmosferze, na rozmowach i ze wspólnymi śpiewami i muzykowaniem na harmonii, gitarze i przy udziale uśmiechnietych dzieci akompaniujących na instrumentach perkusyjnych. Przy „papieskim kamieniu”, nawiązaliśmy serdeczne więzi i zaprosiliśmy parafian z Mętkowa do Niegowici. Spotkanie to połączyło i ubogaciło wiele pokoleń oraz pozostawiło trwały ślad w naszej pamięci. Niech ten niegowicki kościół, który na nowo „spełnia posługę wobec ludu Bożego w Mętkowie” przez osobę świętego Jana Pawła II jeszcze ściślej połączy nasze parafie i prowadzi do Chrystusa wszystkich, którzy do niego trafiają.
 
następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.