26.04.2017.

OBCHODY 130. ROCZNICY URODZIN O. ANZELMA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
17.05.2014.
  Parafialnemu świętowaniu obchodów 130. rocznicy urodzin Sługi Bożego o. Anzelma, w nie-dzielę 23 lutego b.r., przewodniczył o. dr Andrzej Ruszała OCD, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, a współcelebrowali z nim: ks. dziekan Paweł Sukiennik oraz kilku Ojców karmelitów z klasztoru krakowskiego. Oprócz parafian, zaproszonych gości i czcicieli Sługi Bożego, przybyło ok. 80 sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus z trzech polskich prowincji, na czele z Matką Generalną – M. Błażeją Stefańską.
Przed Mszą św. w kościele parafialnym dzieci z Bractwa Dzieciątka Jezus, założonego i prowadzonego przez s. Roselinę Śliwa z klasztoru w Niegowici, jak każdego miesiąca, odprawiły "Betlejemkę", w której uczestniczyły także Siostry-goście. Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11 – odprawianej w intencji dziękczynnej za dar życia i powołania o. Anzelma oraz o jego beatyfikację –  homilię wygłosił o. Prowincjał. Pięcioosobowa wspólnota Sióstr w Niegowici, na czele z s. przełożoną Gracjaną Topolewską, które już szósty rok modlą się i pracują apostolsko w rodzinnej parafii o. Założyciela, w otwartych progach nowo wybudowanego klasztoru, przyjęły wszystkich gości na posiłek.
Około godz. 14. uczestnicy uroczystości urodzinowych przejechali do oddalonego o 2 km Do-mu Pamięci Sługi Bożego o. Anzelma w Marszowicach, gdzie ks. prał. Paweł Sukiennik dokonał po-święcenia Oratorium „Emmanuel”. Członkowie Rodziny Gądków przywitali gości w progach Domu Pamięci staropolskim zwyczajem – chlebem i solą.
Po Liturgii Słowa ks. Dziekan odmówił modlitwy poświęcenia ikony oraz tabernakulum, a na-stępnie modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego o. Anzelma. Schola sióstr z Łodzi i Ksawerowa wykonała kilka pieśni – kompozycji do słów o. Anzelma – po czym głos zabrała Matka Generalna oraz s. Postulator. Wszystkich gości spotkała miła niespodzianka: zostali obdarowani „bułeczkami marszowickimi” przez naszych sąsiadów, ubranych w regionalne stroje krakowskie, podobnie jak przed 130 laty obdarzała swoje dzieci gospodyni tego domu, mama o. Anzelma – Salomea Gądek.
Siostry i inni goście mogli jeszcze w galerii (na dole Domu Pamięci) obejrzeć prezentacje multimedialne, a zwłaszcza film dokumentalny z jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich Ojca Anzelma, z 25 lipca 1957 r. w Czernej. Film ten, pozyskany z materiałów archiwalnych, jest wła-snością Postulacji o. Założyciela w Łodzi i podobnie jak inne filmy o Słudze Bożym, jest udostępniony zwiedzającym Dom Pamięci.

NOWA ROLA DOMU PAMIĘCI SŁUGI BOŻEGO O. ANZELMA GĄDKA W MARSZOWICACH

Od 23 lutego 2014 r. Dom Pamięci Sł. B. O. Anzelma w Marszowicach spełnia nie tylko rolę muzeum, ale jest także miejscem modlitwy i pogłębienia życia duchowego, przeznaczonym na indywidualne rekolekcje osób konsekrowanych. Zgodnie z pozwoleniem władz kościelnych i zakonnych, z oratorium mogą korzystać zarówno Siostry Zgromadzenia, które pragną wyciszenia i pogłębienia charyzmatu Zgromadzenia, jak też inne osoby konsekrowane, które chcą spędzić kilka dni na samotności i modlitwie. Za pozwoleniem J.Em. kard. St. Dziwisza, metropolity krakowskiego, na czas odprawiania przez kogoś rekolekcji, będzie tam przechowywany Najświętszy Sakrament.
Oratorium „Emmanuel” ma służyć przede wszystkim, jako miejsce kontemplacji Słowa Bożego, Słowa, które się stało Ciałem (J 1,14), Emmanuel – „Bóg z nami” (Iz 7,14; Mt 1, 23). Ta bliblijna prawda stanowi równocześnie „serce” charyzmatu i duchowości Sługi Bożego o. Anzelma Gadka OCD. Dlatego nad tabernakulum umieszczona jest ikona Dzieciątka Jezus „Emmanuela”, napisana specjalnie dla tego miejsca. Jest również erygowana Droga krzyżowa. Obrazki po-szczególnych stacji Drogi krzyżowej - są darem p. prof. Zofii Włodek z Krakowa i pochodzą z rodowej kaplicy dworskiej w niedalekiej Dąbrowicy.

s. Konrada Dubel, postulator

Nowości