27.04.2017.

BÓG,HONOR,OJCZYZNA. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
24.11.2013.
 Od tych słów wypowiedzianych przez Księdza Proboszcza Pawła Sukiennika, rozpoczęła się msza św. za Ojczyznę.
     Bóg, w którego rękach spoczywają losy świata,
     Honor, który stanowi o godności człowieka,
     Ojczyzna- nasza Matka, którą winniśmy kochać.
    Aby uczcić 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości do kościoła przybyli parafianie, goście, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie,  piastujący różne funkcje społeczne i samorządowe, liczne poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, delegacje okolicznych szkół, harcerze i zuchy.
W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał, jak Ksiądz Karol Wojtyła będąc wikarym w Niegowici wystawił z młodzieżą sztukę teatralną „ Gość oczekiwany” Zofii Kossak Szczuckiej, wielkiej pisarki i patriotki. „Ta pisarka utworzyła szczególny dekalog, 10 wskazówek dla prawdziwego Polaka. Oto jej słowa:
Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wyrosłeś.
Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.
  1. 1.    Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
  2. 2.    Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.
  3. 3.    Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
  4. 4.    Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
  5. 5.    Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach Twoich.
  6. 6.    Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
  7. 7.    Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
  8. 8.    Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
  9. 9.    Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
  10. 10.  Nie pozwalaj, by ubliżano Polsce, poniżając jej wielkość i jej zasługi, jej dorobek i majestat.
Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością.
Będziesz ją miłował więcej niż siebie samego.

Warto nad tymi słowami zamyślić się nie tylko w dniu Święta Niepodległości. Czy jesteś z tego dumny, że jesteś Polakiem? co znaczy być dzisiaj Polakiem? Czy bolejesz nad złem, które się dzieje w naszej Ojczyźnie? Czy zastanawiasz się co możesz zrobić dla jej dobra? Czy znalazłeś się w takiej sytuacji, że byłeś dumny z tego, że jesteś Polakiem? albo co gorsze, wstydziłeś się za Polaków?
Co sądzimy o tych słowach dekalogu Polaka?
To jakieś dziwne dzisiaj jest. „Wszystko czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz-swojej Ojczyźnie”, a ja stale myślę, że zawdzięczam sobie.
Historia godła Rzeczpospolitej na przestrzeni wieków przedstawia orła białego w koronie zwieńczonej krzyżem. Świadczy ona o pobożności narodu, szukającego oparcia w Bogu i wartościach chrześcijańskich. A jak jest dzisiaj?
   Nie dopuść by wątpiono w Polskę. Tu nic nie da się zrobić, tu zawsze będzie bieda. Stąd najlepiej uciekać. Nie daj się zaszczuć propagandzie, szumowi medialnemu, który podkopuje wszystkie możliwe autorytety. Opluwa się dzisiaj ludzi, osądzają środki społecznego przekazu jeszcze przed zbadaniem sprawy. Ma się wrażenie, że dzisiaj nikomu nie można wierzyć, że nie ma wspaniałych Polaków.
Są wspaniałe rodziny otwarte na dzieci, wspaniale wychowujące swoje dzieci, jest wspaniała młodzież, są kochający rolę rolnicy”.
   Zwracając  się do kochanej młodzieży, zachęcał, aby pielęgnowała mowę ojczystą, dobre tradycje i obyczaje, aby poznawała  historię naszych przodków, żołnierzy wyklętych. Pamiętała o szlachetnych ludziach jak Atanazy Benoe, którym wiele zawdzięczamy i modliła się za nich, za poległych o wolność Ojczyzny. By wytrwale porządkowała groby żołnierskie. Przechowywała w pamięci  tych pochowanych na cmentarzu Orląt Lwowskich i wielu innych. A także  tych niepoznanych z imienia, a których symbolem jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz ten zrobiony w naszym kościele.

„ Nie zobaczysz matko syna,
         Choćbyś oczy wypatrzyła,
         Choćbyś co dzień rannym świtem,
         Na skraj drogi wychodziła…”

W świetle wypowiedzianych słów nasuwa mi się taka refleksja; ofiara została przyjęta przez Boga, była to ofiara złożona za Ojczyznę z najcenniejszego daru jakim jest życie. A czy współcześni pamiętają o tych Bohaterach? skoro dzisiaj liczy się tylko pieniądz, pieniądz, pieniądz, a patriotyzm jest wyśmiewany.

„ Nie zobaczysz siostro brata
           Choćbyś oczy wypłakała,
           Choćbyś poszła na kraj świata
           I szukała i wołała”…