29.05.2017.
Odwiedza nas 2 gości

Czytanka majowa  Maryja wzorem dziecięctwa Bożego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
18.04.2013.
Sługa Boży o. Anzelm Gądek, karmelita bosy i założyciel Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, był cichym, lecz wielkim czcicielem Matki Bożej. Pobożność maryjną wyniósł z domu rodzinnego. Jego matka – Salomea miała zwyczaj każde swoje dziecko, jeszcze przed jego narodzeniem, ofiarowywać Matce Bożej, modląc się przed Jej obrazem w kościele parafialnym w Niegowici. Tak też było z Maciejem, który przyszedł na świat w Marszowicach k. Krakowa, w 1884 r.
Wzrastał w rodzinie ubogiej, ale głęboko wierzącej i praktykującej. Nauczycielką miłości i czci do Maryi była dla niego matka, która każdy swój dzień zaczynała śpiewem Godzinek. Ona też nauczyła Macieja znaku krzyża i modlitwy Zdrowaś Maryjo, a w maju Litanii loretańskiej, którą śpiewano wraz z innymi rodzinami przy wiejskiej kapliczce. Atmosfera żywej wiary i pobożności pomogła mu już w dzieciństwie odkryć w sercu łaskę powołania do wyłącznej służby Bożej.
Po ukończeniu szkoły średniej w Wadowicach, poprosił o przyjęcie do Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, gdzie otrzymał habit i szkaplerz – szatę Maryi. Jako nowicjusz w klasztorze w Czernej, z dumą zanotował w swoim Notatniku duchowym: „Jestem dzieckiem najwspanialszej Królowej świata, Maryi!”
Po złożeniu ślubów zakonnych brat Anzelm oddał się pod opiekę Maryi i podjął postanowienie świętego życia – na Jej wzór. Ku Jej czci układał poematy. W modlitwie, prosił: „Matko najlepsza, Maryjo, zachowaj mi całą szatę [chrztu], jeśli ją z łaski Bożej posiadam. W ręce Twoje ją złożę. Zachowaj mi ją do dnia odpłaty. Cóż Ci oddam, Maryjo, Matko moja, za wszystko, co mi dałaś? Ukocham Cię najdelikatniejszą miłością, będę rozszerzał cześć Twojego Syna, śluby moje zachowam aż do śmierci, Ciebie będę naśladował, dla Ciebie pracował, i inne dzieła, jakichkolwiek zechcesz, dla chwały Twojej i miłości dokonywał. Czystość serca i czystość ciała, miłość Bożą i miłość bliźniego, pokorę i prostotę - racz mi wyprosić, Matko najukochańsza, Pani najjaśniejsza; oto ja, Maryjo, jestem Twój na wieki!”
Rozwój miłości do Maryi, był widoczny w całym jego kapłańskim i zakonnym życiu. Do końca swych dni z zapałem głosił Jej cześć, zachęcał swoich współbraci i siostry w Karmelu oraz wszystkich, którzy prosili go o kierownictwo duchowe, aby naśladowali świętość Maryi.
Dzielił się własnym doświadczeniem duchowym, gdyż poznał, że Ona jest naszą duchową Matką, formą kształtującą w nas podobieństwo do Jezusa, wzorem do naśladowania – jak być prawdziwie dzieckiem Bożym! Maryja, która daje nam Jezusa, Słowo Wcielone, pragnie, abyśmy byli Jej dziećmi, na wzór Jej Boskiego Syna. Sama daje nam przykład życia cichego, ukrytego, zjednoczonego z Bogiem na modlitwie i w codziennym pełnieniu Jego woli. Wpatrując się w Jej duchowe piękno, o. Anzelm uczył, że Maryja jest także dzieckiem Bożym, świątynią Bożą, Oblubienicą Ducha Świętego, pełną przymiotów dziecięctwa Bożego, tj. pokory, prostoty, szczerości i niewinności.
Sługa Boży świątobliwie odszedł z tego świata w Łodzi, w miesiącu poświęconym Maryi, 15 X. 1969 r. W Rachunku sumienia na miesiąc maj, również nam proponuje, abyśmy zastanowili się dzisiaj, czy jesteśmy podobni do naszej Matki? I podaje nam prosty sposób sprawdzenia naszej miłości do Niej:
„Czy kocham Matkę Boga i Matkę moją? Czy Ją wyznaję przed ludźmi i pozdrawiam? Czy odmawiam codziennie modlitwę Zdrowaś Maryjo? Czy Ją pozdrawiam przez Anioł Pański? Czy mam różaniec i czy umiem go odmawiać? Czy w soboty lub wigilie Jej świąt czynię jakieś umartwienie, nawiedzam Jej obraz, oczyszczam się z grzechów w sakramencie pokuty? Czy miłość moja do Maryi jest tylko powierzchowna, czy też głęboka? Czy naśladuję cnoty Maryi? Jej życie wewnętrzne, oparte na modlitwie, pokorze i skrusze w sercu, miłości i cichości w uczynkach, czystości myśli i ciała, wierności w pełnieniu obowiązków stanu? Czy jestem dzieckiem Maryi z imienia, czy z uczynków?
Patrz na Maryję – kochaj Ją, naśladuj, rozszerzaj Jej cześć! Ona drogą najprostszą, najbezpieczniejszą i najkrótszą, by wejść do skarbu ukrytego szczęścia, do Serca Jezusa!”
Amen.

Opracowała: