29.05.2017.

ksiądz Prałat Józef Gąsiorowski

proboszcz naszej parafii w latach 1971-1995
wieloletni dziekan naszego dekanatu

Urodził się 3 lutego 1920 r. w Stróżnej koło Gorlic. Ukończył gimnazjum w Wadowicach, do Seminarium Duchownego w Krakowie wstąpił w 1945 r., studiował na jednym roku m.in. z ks. kard. Andrzejem Deskurem i ks. kard. Franciszkiem Macharskim; ukończył także Wydział Teologiczny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r.

Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Dobczycach gdzie pracował od 15 sierpnia 1950 do 20 grudnia 1951. Następne 7 lat pełnił posługę duszpasterską w Wieliczce. Od 1958 roku pełnił funkcję proboszcza w parafii w Łazanach. W dniu 26 czerwca 1971 został przeniesiony do Niegowici gdzie był proboszczem do 27 czerwca 1995. W Niegowici spędził ostatnie lata życie jako emeryt-rezydent. Mimo swojego wieku i kłopotów ze zdrowiem prawie do końca czynnie brał udział w życiu parafii. W 1989 roku otrzymał godność prałata. Przez cztery kadencje od roku 1971 do 1992, piastował stnowisko dziekana Dekanatu Dobczyce.

Przyjaciel bł. Jana Pawła II. Chodzili do tego samego gimnazjum w Wadowicach, byli kolegami i jako chłopcy grali razem w piłkę. W tym samym czasie studiowali w Seminarium Duchownym w Krakowie. W czasach późniejszych kontaktowali się nie tylko jako koledzy: ks. kardynał Wojtyła był zwierzchnikiem ks. proboszcza Gąsiorowskiego. W serdecznej relacji pozostali aż do śmierci bł Jana Pawła II.

Przeniesienie ciała z plebanii do kościoła (Importa) odbędzie się 22 marca (piątek) o godz. 16.00, w uroczystości weźmie udział ks. kardynał Franciszek Macharski.

Msza Święta pogrzebowa odprawiona zostanie przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza 23 marca (sobota) o godz. 16.00

Dobry Jezu, a nasz Panie daj mu wieczne spoczywanie.

Nowości