Start
30.05.2017.
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Odwiedza nas 2 gości
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Urodziny w niegowickiej parafii Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
23.02.2013.

Urodziny w niegowickiej parafii

 W niedzielę 24 lutego 2013 r. przypada 129. rocznica urodzin i chrztu (25.II.) Sługi Bożego o. Anzelma Macieja Gądka OCD (1884-1969), Założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W tym dniu w kościele parafialnym w Niegowici, podczas Mszy św. o godz. 9, wierni modlą się o rychłą beatyfikację swego rodaka.

Dom Pamięci Sługi Bożego

Miejscem jego urodzenia są Marszowice nad Rabą, w archidiecezji krakowskiej. Rodzicami byli Antoni Gądek i Salomea Kowalska. Dziś można tam nawiedzić Dom Pamięci Sługi Bożego, który został zrekonstruowany dokładnie w miejscu, gdzie stał dom Antoniego i Salomei Gądków. Jego nowe fundamenty zostały poświęcone w 2004 roku, z okazji 120. rocznicy urodzin ich syna: Macieja Józefa.

W modlitwie poświęcenia ks. proboszcz Paweł Sukiennik wypowiedział wówczas natchnione słowa: aby Pan Bóg błogosławił dziełu, które w swej Opatrzności zamierza tutaj dokonać. To błogosławieństwo Boże i kapłańskie sprawiło, że już w cztery lata później (2 marca 2008) J.E. kard. St. Dziwisz, metropolita krakowski - przy współudziale duchowieństwa, sióstr karmelitanek oraz licznej rzeszy parafian niegowickich - dokonał poświęcenia Domu Pamięci, wzniesionego przez duchowe córki Sługi Bożego. Dzieło to wiele zawdzięcza dobroci i życzliwości ks. dziekana Pawła Sukiennika oraz parafianom.

Budynek jest skromny, parterowy, nawiązuje do dawnego stylu wiejskich chat, lecz już nie pod strzechą, lecz kryty dachówką, czego wymagały dzisiejsze przepisy budowlane. Architektem tego małego „muzeum etnograficznego nadrabskiego ludu” jest p. inż. Elżbieta Langer z Bochni, a wykonawcą miejscowy „Instbud” - Stanisława Boguty. W przedsionku wita gości obszerna panorama parafii niegowickiej - fotografia wykonana z lotni przez Wojciecha Kulmę z Gdowa. Po prawej stronie znajduje się izba regionalna, z charakterystycznym piecem z gliny, dawnymi przedmiotami domowego użytku, meblami pochodzącymi z przełomu XIX/XX wieku oraz autentyczne obrazy religijne, pochodzące z dawnej izby Gądków, a przechowane dotąd pieczołowicie przez rodzinę. Najważniejsza w izbie jest drewniana kolebka z haftowanym becikiem, która wykołysała wiele dzieci w rodzinie. W kącie stoi gwiazda kolędnicza, wykonana przez ludowego artystę, która symbolizuje tradycję marszowicką i parafialną: śpiewania kolęd w rodzinach. Jak się później okaże, to nabożeństwo i miłość do Dzieciątka Jezus zaważyły na całym życiu Sługi Bożego. Dlatego w ogródku, przed Domem Pamięci stoi figurka Dzieciątka Jezus, które gestem otwartych ramion wita i zaprasza wszystkich przechodzących drogą.

Naprzeciw izby znajduje się galeria pamiątek po Słudze Bożym, pochodząca ze zbiorów Muzeum o. Anzelma Gądka w Łodzi, będącego pod opieką Wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego. Galerię tworzą plansze z fotografiami związanymi z życiem, działalnością oraz duchowością Sługi Bożego oraz wystawa przedmiotów używanych przez o. Anzelma, m.in. jego habit, kapelusz, buty oraz magnetofon, na którym siostry karmelitanki, w latach 1958-1969, nagrywały głoszone przez niego konferencje. Pokaźny zbiór stanowi ekspozycja publikacji, które można nabyć w tym miejscu. Są to przede wszystkim wydawane przez Zgromadzenie pisma Sługi Bożego (11 tomików), materiały z pięciu sympozjów naukowych na temat jego duchowości, pozycje biograficzne oraz folderki i obrazki z modlitwą o jego beatyfikację. Księga pamiątkowa prowadzona od 5 lat przez Siostry (licząc od dnia poświęcenia Domu Pamięci), jest zarazem niejako rejestrem zwiedzających oraz zawiera myśli i wrażenia utrwalone przez tych, którzy po raz pierwszy stykają się z postacią Sługi Bożego.

 Obecność Dzieciątka Jezus i Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Dom Pamięci byłby jednak pusty, gdyby nie to, że od 15 sierpnia 2008 r. jest także pierwszym domem zakonnym w parafii Niegowickiej. Na poddaszu, w dwóch małych pokojach, mieszkają trzy siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus, z którymi pod jednym dachem zechciał zamieszkać sam Król Wszechświata Jezus Chrystus – w Najświętszym Sakramencie. Siostry mają u siebie małą prywatną kaplicę, pod wezwaniem Dzieciątka Jezus. Jest to miejsce ich wspólnej modlitwy i adoracji, gdy wracają ze swoich obowiązków w parafii, pracy katechetycznej, zakrystyjnej i charytatywnej.

Dom Pamięci Sługi Bożego o. Anzelma stał się dla Marszowic niejako duchowym centrum. Tutaj w okresie Bożego Narodzenia, w niedzielne wieczory, przychodzi się na wspólne z siostrami kolędowanie. W maju przed kapliczką coraz liczniejsza grupa starszych i dzieci śpiewa „majówki”, a w czerwcu litanię do Serca Pana Jezusa. Przechodzący gospodarze zdejmują czapki z głów, a dzieci i młodzież, wędrujący szlakiem papieskim, z daleka kłaniają się Dzieciątku. Tutaj wiosną 2010 roku, za przyczyną o. Anzelma, z wielką wiarą modlono się o uratowanie Marszowic od powodzi. I na naszych oczach stał się cud: rodzinna wioska Sługi Bożego została ocalona!

 Kult Dzieciątka Jezus

Opatrzność Boża tak sprawiła, że Parafia ofiarowała siostrom karmelitankom działkę obok kościoła w Niegowici i w 2010 r. Siostry rozpoczęły budowę domu zakonnego. Do ukończenia klasztoru potrzeba jeszcze wiele środków materialnych, o które Siostry ciągle proszą i są wdzięczne za każdą ofiarę i gest pomocy. Tam również będzie kaplica pod wezwaniem Dzieciątka Jezus, gdyż Ono było miłością Ojca Anzelma, już od samego dzieciństwa, a pod koniec życia wyjawił współbraciom tajemnicę swego serca: „Przez całe życie ćwiczyłem się w miłości Dzieciątka Jezus”.

Siostry chcą naśladować swego Założyciela i także w jego rodzinnej parafii szerzyć kult Dzieciątka Jezus i świadczyć o charyzmacie dziecięctwa Bożego. Same chcą żyć wiernie, jak dzieci Boże, wypełniać wolę Bożą, i uczyć innych, jak naśladować Pana Jezusa w Jego miłości i posłuszeństwie Bogu Ojcu. Każdy może nauczyć się przeżywać swoje życie w miłości, w obecności Bożej, w swoich codziennych obowiązkach, w szkole, w rodzinie, w pracy. Dlatego w przyszłości siostry będą mogły organizować dni skupienia, rekolekcje, by w ten sposób pomagać dzisiejszemu człowiekowi odnajdywać pokój serca, by umiał żyć w jedności z Bogiem i z bliźnimi.

W 2014 roku minie 100 lat, jak przy klasztorze karmelitów bosych w Krakowie, o. Anzelm założył Bractwo Dzieciątka Jezus, zatwierdzone przez generała zakonu karmelitańskiego w Rzymie. Należały do niego dzieci, ale też młodzież i dorośli. Każdego 25. dnia miesiąca odbywało się specjalne nabożeństwo, a o. Anzelm głosił kazania, które zachowały się do dziś. Wszyscy garnęli się, by słuchać Słowo Boże i móc pojednać się z Bogiem Napisał dla nich także nabożeństwo, zwane „Drogą betlejemską”. Kult Dzieciątka Jezus, to kult całego Chrystusa, który jest Królem Miłości. O. Anzelm nazywał Go: „Król mojej duszy”.

 Sługa Boży wspominał, że jako dziecko, przy pierwszej spowiedzi usłyszał od kapłana w swojej parafii zachętę: „Maciuś, pamiętaj bądź dobry!” – a słowa te brzmiały mu w uszach do starości. W okresie nauki w gimnazjum wadowickim, ten bardzo uzdolniony młodzieniec nauczył się adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, i taka była droga jego wzrastania w wierze i życiu chrześcijańskim. W ten sposób usłyszał głos powołania do życia zakonnego i został gorliwym i świętym kapłanem. Ale wszystko zaczęło się w Marszowicach…

 

s. Konrada Dubel KDzJ

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.