Start
23.06.2017.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze
Transmisja na żywo
Msza Święta
Msza Święta II
Menu strony
Chór parafialny
Nadanie imienia
Aktualności
Kanonizacja Jana Pawła II
Plakat
Wideo
Film z koncertu
Zdjęcia z koncertu
Jan Paweł II
Kalendarium 1920-1978
Młodość
Okupacja
Kapłaństwo
Biskup Wojtyła
Kardynał Wojtyła
Pontyfikat 1978-1990
Pontyfikat 1991-2005
Pielgrzymki do Polski
Wszystkie Pielgrzymki
Papieskie dokumenty
Twórczość
Testament
W niegowickiej parafii
Jak Go pamiętamy?
Ojciec Anzelm
Ojciec Anzelm Gądek
Proces beatyf.
Modlitwa
Sylwetka o.Anzelma
Aktualności
Galeria
Aud. Radia Watykan 1
Aud. Radia Watykan 2
Wywiad 17 VIII 2013
Wezwanie do Sługi Bożego Anzelma Gądka
Pieśni dla Jana Pawła II
Imprimatur ks.Kardynała
Janie Pawle , teraz przyjdź
Inwokacja
Na Ucztę Pana
Oddany Maryi
Boże miłości
Litania do Bł.Jana Pawła II
Gościmy
Logowanie

Nie pamiętasz hasła?
50 rocznica konsekracji kościoła - 25 września 1966 r.
Kościoły w niegowickiej parafii
Zdjęcia z budowy kościoła w Niegowici
Konsekracja kościoła w dniu 25 września 1966 r.
Jak zmienił się kościół w czasie 50 lat
Wirtualny spacer po kościele
Film na stronie TVP-Kraków
Zdjęcia z 50-lecia Konsekracji
Pielgrzymka z Niegowici do Łodzi Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
15.07.2012.
` W dniach 25-26 czerwca 2012 r. miała miejsce pielgrzymka autokarowa z Niegowici do Niepokalanowa, Lichenia i Łodzi, pod przewodnictwem ks. Kazimierza Króżla, wikariusz parafii.
W drugim dniu tegorocznej podróży Pielgrzymi wstąpili do Łodzi, nawiedzając miejsca związane ze swoim Rodakiem - Sługą Bożym o. Anzelmem Gądkiem, karmelitą bosym i Założycielem Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Nie jest to pierwsza pielgrzymka tym szlakiem. Pierwszy raz delegacja rodzinnej parafii Sługi Bożego przybyła tu w 2002 r., na czele ze swoim duszpasterzem - Ks. Proboszczem Pawłem Sukiennikiem - na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego swego Rodaka. Potem, w 2004 r., parafianie niegowiccy zawinęli do karmelitańskiej przystani w Łodzi wracając także z Lichenia. Potem w dniu 15 czerwca 2008 r. liczna delegacja przybyła tu autokarem na uroczystą sesję zakończenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego na terenie archidiecezji łódzkiej.
Tym razem, 26 czerwca 2012 r., Pielgrzymi znad Raby pierwsze swe kroki w Łodzi skierowali również do Klasztoru i kaplicy Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Złocieniowej 38. Mamy nadzieję, że odczuli serdeczne przyjęcie przez Siostry, bo zostali ugoszczeni staropolskim żurkiem…
Potem, siostry pracujące w Postulacji Sługi Bożego, wyświetliły dla nich film dokumentalny o Ojcu Anzelmie, p.t. „Droga na ołtarze”, i następnie oprowadziły Gości po klasztornych pomieszczeniach muzealnych, poświęconych Słudze Bożemu. W murach tego klasztoru o. Anzelm często przebywał, zwłaszcza w latach 1960-1969. Tutaj odprawiał Msze św., głosił kazania do gromadzących się licznie ludzi, spowiadał, głosił siostrom konferencje, lubił rozmawiać z ministrantami. W tamtych latach bowiem mieszkał w pobliskim klasztorze karmelitów, do Sióstr przyjeżdżał zwyczajnie, dwa przystanki tramwajem, a potem szedł pieszo ulicą Złocieniową do klasztoru swoich duchowych córek.
Po jego śmierci siostry urządziły w swoim klasztorze prawdziwą celę zakonną Sługi Bożego, gdzie znajdują się przekazane przez Ojców karmelitów autentyczne meble i przedmioty używane przez o. Anzelma, biurko przy którym pracował do ostatniego dnia, łóżko, a zwłaszcza prosty fotel, na którym Sługa Boży zmarł, w pamiętnym dniu 15 października 1969 r. Cela ta jest miejscem modlitwy i szczególnego zamyślenia nad tajemnicą życia człowieka cichego, pokornego, lecz wielkiego duchem, całkowicie oddanego Bogu. Była też świadkiem świątobliwej śmierci Sługi Bożego, a która - według słów o. Anzelma – jest „spotkaniem dziecka z kochającym Ojcem”.
Tu, w celi Sługi Bożego, niegowiccy Pielgrzymi mogli się chwilę zatrzymać i pomodlić – za siebie, za swoje rodziny, mogli napisać swoje intencje na kartce i włożyć do szuflady biurka o. Anzelma, z zaufaniem prosząc go o wstawiennictwo u Boga.
W muzealnej kaplicy mogli pielgrzymi zobaczyć ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, przeniesiony tu z kościoła karmelitów. Na tym ołtarzu o. Anzelm przez ostatnie lata swego życia odprawiał Msze św. W gablotach obejrzeli szaty i naczynia liturgiczne używane przez Sługę Bożego jeszcze w ostatnich dniach życia. Na koniec „Goście znad Raby” złożyli swe autografy w Księdze pamiątkowej.
Po wykonaniu wspólnej, pamiątkowej, fotografii pielgrzymi, wraz z s. Imeldą i s. Konradą, udali się autokarem do pobliskiego kościoła Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Liściastej 9, gdzie powitał ich o. Przeor i zarazem proboszcz parafii p.w. Opieki św. Józefa - o. Krzysztof Wesołowski OCD. W krótkim słowie opowiedział Pielgrzymom historię tego kościoła oraz podkreślił duchową obecność w tym miejscu Sługi Bożego o. Anzelma, który przez 9 ostatnich lat żył w tym klasztorze. O. Przeor zachęcił Rodaków o. Anzelma do wstępowania w jego ślady, gdyż święci są nam dani przez Boga, jako piękne przykłady życia według przykazań i Chrystusowej Ewangelii. W tym kościele co miesiąc (każdego 15. dnia miesiąca), już od dziesięciu lat, jest odprawiana Msza św. o beatyfikację o. Anzelma.
W przedsionku kościoła, po lewej stronie, znajduje się grób Sługi Bożego, z jego doczesnymi szczątkami, które w 1990 r. zostały tu przeniesione z pobliskiego Cmentarza św. Rocha. Nad sarkofagiem umieszczona jest statua Dzieciątka Jezus, które pochyla się nad o. Anzelmem, swoim wielkim czcicielem, a u dołu widnieje napis - słowa Sługi Bożego wyrażające tajemnicę jego świętości: „Całe życie ćwiczyłem się w miłości Dzieciątka Jezus”. Tu Pielgrzymi z Niegowici jeszcze raz w gorącej modlitwie przedkładali swemu Rodakowi prośby, aby także ich życie było podobne do jego życia, i aby przed tronem Bożym wspierał ich swym wstawiennictwem. Na koniec Ks. Kazimierz, duchowy przewodnik pielgrzymów, odczytał Modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego.
Po serdecznym pożegnaniu z o. Przeorem i Siostrami Karmelitankami, Pielgrzymi udali się w dalszą drogę – przez Jasną Górę – do swojej parafii, do domu, pełni wrażeń i zapału do prowadzenia świętego życia, bo warto!
Było nam miło usłyszeć, że siostry z Marszowic, pracujące w parafii Niegowić, są takie same jak wy – i odwrotnie… Pozdrawiamy więc serdecznie nasze Siostry!

Dziękujemy za pielgrzymkę i zapraszamy zaś!

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus
z Łodzi


Łódź, 30 czerwca 2012 r.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Nowości
© 2017 Niegowić - Papieska Parafia :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.