Start arrow Aktualności
26.04.2017.
Koncert w kościele św. Jadwigi Królowej w Krakowie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
15.01.2017.
Kościół św. Jadwigi Królowej
Kraków – Krowodrza
~ 8 stycznia 2017 ~

W 1997 r. Jan Paweł II odwiedził ten kościół, co upamiętnia umieszczona nad wejściem tablica z herbem papieskim.
Przed kościołem stoi krzyż z ołtarza, przy którym podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Jan Paweł II odprawił Mszę świętą na Błoniach.
    Organizatorkami naszego wyjazdu do kościoła św. Jadwigi Królowej w Krakowie były organistki: siostra Natana Szaro z Niegowici i pani Patrycja Knapik z Krakowa.
W czasie Mszy św. o 12:30 wespół z chórem Cantate Domino śpiewaliśmy kolędy.
Gospodarze zaśpiewali „Nad Betlejem” i „Przybieżeli do Betlejem”, a nasz chór „Gdy się Chrystus rodzi” i „ Dzisiaj w Betlejem”.
Po Mszy św. odbył się koncert kolęd. Śpiewaliśmy znane nam i lubiane utwory. Na zakończenie koncertu pięknie zabrzmiała pastorałka „Zaśpiewam Jezuskowi” w wykonaniu obydwu chórów.
    Chórzyści z Krakowa przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Po poczęstunku okazją do bliższego poznania się było wspólne kolędowanie, które po mistrzowsku prowadziła pani Patrycja.
Cieszymy się, że za tydzień będziemy gościć u siebie chór CANTATE DOMINO!

Promocja książki "Pajda chleba" ks. Adama Ziemby Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
29.12.2016.
    Staraniem parafii, a szczególnie ks. Proboszcza Pawła Sukiennika i chóru parafialnego, wznowiono pierwsze wydanie „Pajdy chleba”.
   „Pajdę chleba napisał po wojnie ks. Adam Ziemba, więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. To właśnie w tej książce wspomina swoje obozowe losy.
   Ksiądz Adam Ziemba był u nas proboszczem w latach 1958 – 1961. My starsi, miło wspominamy ks. Adama. Zachowaliśmy go w naszej wdzięcznej pamięci. Szczególnie został zapamiętany, jako kapłan, który doznał cudownego wstawiennictwa Matki Bożej, o czym pisze w jednym z rozdziałów zatytułowanym: „Ave Maryja”.
Czytaj całość

Kolejny rok działalności chóru parafialnego Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
04.07.2016.

Minął kolejny rok aktywnej działalności chóru parafialnego. Pracowaliśmy w niezmienionym składzie i pomimo apeli nie pozyskaliśmy żadnych nowych członków. Czekamy na każdego chętnego w myśl zawołania – „jeśli myślisz, że nie umiesz śpiewać, to się mylisz”…

Mijający rok upłynął chórowi na przygotowywaniu pieśni i prezentowaniu ich podczas uroczystości i świąt związanych z rokiem liturgicznym.

Czytaj całość

Co słychać na chórze  czyli wieści z budowy organów. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
13.06.2016.
 Powoli zaczynamy widzieć koniec prac związanych z budową organów. W kilku zdaniach postaram się napisać, co już zostało zrobione, a co jeszcze przed nami.
Dla ułatwienia zrobię daleko idące porównanie – wyobraźmy jakieś stworzenie (może być jakieś zwierzę) i jego budowę – będzie (mam nadzieję) łatwiej wyobrazić sobie co jest czym. I teraz idąc za tą myślą napiszę jakie elementy instrumentu już są, a co jest jeszcze do zrobienia.
Zamontowane już są:
  • - „kręgosłup” czyli cała metalowa konstrukcja,
  • -„serce” – silnik (wtłacza powietrze do miechów) + miechy
  • - „tętnice” – wiatrownice (system doprowadzający powietrze z miechów do piszczałek)
  • - „mózg” – kontuar/stół gry
  • - „ścięgna” – abstrakty (połączenie kontuaru z piszczałkami, które otwiera dopływ powietrza do piszczałki po wciśnięciu klawisza)

Pozostało jeszcze do zrobienia:
  • - „aparat głosu” – piszczałki (odpowiedzialne za wydobywanie dźwięku)
  • - „skóra” – ustawienie szafy organowej, w której mieszczą się wszystkie powyższe elementy,
A na końcu - bardzo ważne - strojenie instrumentu, na które potrzeba ok. miesiąca.
s. Natana

OBRONA DYPLOMU ORGANISTOWSKIEGO S. NATANY SZARO KDzJ Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
15.05.2016.

OBRONA DYPLOMU ORGANISTOWSKIEGO S. NATANY SZARO KDzJ

Po 6 latach wytrwałej nauki w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Krakowie; teorii muzyki, grania, egzaminów, nadszedł  dzień, który uwieńczył  wszystkie  wysiłki.

4 maja 2016 r. odbył się koncert dyplomowy,  podczas którego wystąpiły s. Natana Szaro i Patrycja Knapik. W kościele św. Stanisława BM w Krakowie zabrzmiała piękna muzyka organowa. W programie znalazły się utwory: Dietricha Buxtehude, Georga Bohma, J.S. Bacha, Cesara Francka. Pedagodzy, miłośnicy muzyki, przyjaciele i najbliźsi długo oklaskiwali wspaniały występ dwóch absolwentek i składali życzenia na przyszłość.

Siostro Natano, czego życzy się młodym organistkom? Grania jak z nut? A może wiatru w mieszkach? Siostro nasza kochana gratulujemy Ci i życzymy super organów, radości z grania i dalszych sukcesów.

Graj i śpiewaj Siostro Natano i nie żałuj głosu,

Niech nasze modlitwy ku Niebu się wznoszą.

Parafianie i chór.