Dane statystyczne za rok 2019 dla parafii w Niegowici.

Ochrzczonych zostało w naszej parafii 53 dzieci, dla 7 wydano pozwolenie na chrzest w innej parafii czyli w sumie ochrzczonych zostało 60 dzieci a odprowadziliśmy na cmentarz 45 parafian, wiec przybyło 15 parafian.

 

  ilość chrztów zmarło różnica
Pierzchów 11 3 8
Niewiarów 8 4 4
Wiatowice 7 3 4
Niegowić 6 4 2
Krakuszowice 3 1 2
Liplas 6 4 2
Nieznanowice 5 5 0
Marszowice 13 13 0
Cichawa 1 8 -7
  60 45 15

 

4 chrzty były spoza parafii i spoza parafii odbyło się 8 pogrzebów, 2 dzieci urodziło się martwo, 2 osoby zmarły bez przyjęcia sakramentów, ale kilka osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych pod warunkiem „jeśli żyjesz” to sakrament jest ważny i skuteczny.

25 par narzeczonych zawarło sakramentalne małżeństwo, ale 5 było z obcych parafii, czyli z licencji.

Do I Komunii przystąpiło 43 dzieci klas trzecich a do sakramentu bierzmowania 119 osób.

W I piątek i w I sobotę odwiedziliśmy około 70 chorych roznieśliśmy 836 Komunii świętych a 4 szafarzy roznosiło Komunię 5 osobom przez cały rok. W adwencie 173 osoby przyjęły sakrament namaszczenia chorych a w ciągu roku rozdaliśmy ponad 100 000 Komunii świętych. W księdze celebrujących Mszę św. wpisało się 106 kapłanów. Wojciech Gondek z Marszowic złożył śluby zakonne w zakonie oo. Karmelitów Bosych a Piotr Wójtowicz odbywa nowicjat w zakonie oo. Kapucynów. Pani Agata Wójtowicz ze swoim mężem i p. Dorota Szostak w każdą środę świadczyły bezinteresowną pomoc w Poradni Rodzinnej.  4 szafarzy przez cały rok pomagało rozdawać Komunię św. a chorzy i pracujący za granica mogli się z nami łączyć przez transmisje internetowe.

Rekolekcje wielkopostne prowadził ks. Krzysztof Poświata, michaelita a w adwencie księża duchacy, których wspomogliśmy w budowie Seminarium.

Wprowadziliśmy do naszego kościoła relikwie apostoła Kazachstanu ks. Władysława Bukowińskiego i obchodziliśmy z naszymi siostrami 135 rocznicę urodzin o. Anzelma Gądka. Gościliśmy kolejny raz ks. Józefa Klatkę z Madagaskaru, któremu pomogliśmy w wznoszeniu sanktuarium św. Jana Pawła II. Wspomogliśmy także wznoszenie klasztoru oo. kapucynów w Kielcach, chore dzieci z parafii Wiśniowa, obłożnie chorego Łukasza z Niewiarowa, po wichurach pomogliśmy odbudować zerwane przez wichurę dachy domów. Jak co roku była przeprowadzona akcja krwiodawstwa, siostry sercanki z Krakowa zbierały na urządzanie bursy dla studentek, darami z natury nasze seminarium krakowskie, dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji pomocy Południowemu Sudanowi, Dzieło Nowego Tysiąclecia i Miva Polska w zakupie pojazdów dla polskich misjonarzy. Utrzymywaliśmy 2 rodziny syryjskie płacąc co miesiąc na ich utrzymanie a dzieci w czasie kolędy misyjnej wsparły swoich kolegów z Amazonii.

Po raz XX szliśmy szlakiem papieskim z Niegowici do Łapanowa i XX raz Akcja Katolicka zorganizowała Parafiadę. Młodzież z ks. Grzegorzem redagowała Wieczernik, chór parafialny towarzyszył ważnym uroczystościom dawał koncerty poza parafią, stronę internetową prowadził p. Bogusław Trzaska, powstała grupa mężczyzn, którymi opiekuje się ks. Grzegorz a od listopada codziennie przed Mszą wieczorną jest adoracja Najświętszego Sakramentu.

Co nam się udało zrobić w sferze materialnej: usunięcie pęknięć nad górnymi oknami w nawie głównej, malowanie całego kościoła, altana z grillem przed wikarówka, fotowoltaika do plebani i” Betanii”, kuranty na dzwonnicy, nowy cyfrowy wzmacniacz do nagłośnienia kościoła, urządzenie biblioteki, założenie elektronicznego systemu osuszania Betanii, 2 gabloty na relikwiarze. Na cmentarzu: wycinka starych tui i nasadzenie 120 nowych, nowa siatka od południowej strony cmentarza, 30 nowych piwnic na grobowce i alejka między nimi. Te inwestycje kosztowały nas 330 000 złotych. Zrobiliśmy więcej niż było planowane.  Cichawa odnowiła kapliczkę u Radwańskich, również została odnowiona kapliczka św. Barbary w Niewiarowie. Mogło to się dokonać dzięki waszym ofiarom na tacę i w kopertach w każdą II niedzielę miesiąca. Parafia nie ma żadnych długów.

Ponieważ zbliżam się do ćwierćwiecza pobytu w naszej parafii chciałem podać kilka cyfr za to ćwierćwiecze: od 1995 odbyły się w naszej parafii 1623 chrzty, 1331 pogrzebów (w tym 20 śmierci samobójczych), 803 śluby.

Najbliższy rok 2020 będzie rokiem 100 lecia urodzin Karola Wojtyły i jak zostałem poinformowany, nasz kościół będzie miejscem zyskiwania odpustów (nie mamy jeszcze dekretu) w najbliższym czasie będą takie informacje.

Co planuję na I półrocze tego roku: podłączenie do kanalizacji wiejskiej plebanii i budynku Betania, wymiana bocznych drzwi wejściowych do kościoła, dokończenie południowo wschodniej części ogrodzenia od strony obwodnicy- słupki wykonane  będą z kamienia  i odnowienie  2 zabytkowych pomników na cmentarzu.

Na uroczystości Bożego Ciała zapraszają nas Krakuszowice; Drogi Krzyżowe w terenie będą z Wiatowic i Liplasu.

Bardzo wielu parafianom trzeba podziękować za pracę na rzecz wspólnoty. Najpierw księżom Grzegorzowi i Janowi moim współpracownikom, siostrom karmelitankom, które nam „matkują” one przygotowują się na następny rok do 100 lecia swego istnienia. Siostrze Damaris za codzienną troskę, aby kościół był otwarty i lśnił czystością. Pani Jolancie Zając i siostrze Marzenie za pracę katechetyczną, Państwu Agacie i Włodzimierzowi Wójtowiczom oraz p. Dorocie Szostak za bezinteresowną posługę w Poradni Rodzinnej, naszym 4 nadzwyczajnym szafarzom, chórowi z s. Nataną,

Liturgicznej Służbie ołtarza, którą prowadzi ks. Jan scholii, której przewodzi Ewelina Michorczyk, oazie młodzieżowej, Kręgom Rodzin, Radzie Duszpasterskiej za dobre rady i pomoc, Zespołowi Charytatywnemu za pomoc najuboższym, różom różańcowym za oplatanie nas modlitwą, p. Teresie za dbanie o kwiaty, p. Adamowi za ciepło w kościele i dbanie o czystość jego obejścia, p. Bogdanowi za aktualizacje strony parafialnej, p. Andrzejowi ze Szczytnik za złotą rączkę i naszej p. Alicji, że nie chodzimy głodni, wszystkim, którzy przychodzili do pomocy w sprzątaniu kościoła. Także tym wszystkim, dla których parafia nie jest obojętna i czują się za nią odpowiedzialni.

Wszystkim za wszystko Bóg zapłać. Życzeniami niech będą słowa błogosławieństwa z VI wieku:

  • Niechaj Bóg zawsze będzie przed tobą, aby ci pokazać właściwą drogę.
  • Niechaj Bóg będzie zawsze obok ciebie, aby cię trzymać w swoich ramionach i aby cię ochraniać.
  • Niechaj Bóg będzie zawsze za tobą, aby cię pochwycić, gdy upadniesz i wyciągnąć cię z matni.
  • Niechaj Bóg będzie zawsze w tobie, aby cię pocieszyć, gdy ogarnie cię smutek.
  • Niechaj Bóg będzie zawsze dookoła ciebie, aby cię obronić, gdy inni atakują.
  • Niechaj Bóg będzie zawsze ponad tobą, aby ci błogosławić.
  • Tak niech błogosławi dobry Bóg Ciebie i Twoją Rodzinę. Amen.

Ks. Paweł   Sukiennik
Proboszcz