REGULAMIN CMENTARZA
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII
p.w. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
W NIEGOWICI
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII
p.w. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
W NIEGOWICI
- Cmentarz Rzymskokatolicki w Niegowici jest cmentarzem wyznaniowym i stanowi własność Parafii p.w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niegowici. Służy do pochówku ciał zmarłych, modlitwie za nich, jest miejscem zadumy nad życiem i wiecznością, wyrazem okazywania pamięci o zmarłych i wdzięczności dla nich.
- Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym oraz do dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i w ich otoczeniu.
- Administrowaniem cmentarza, jego utrzymaniem oraz funkcjonowaniem zajmuje się Proboszcz Parafii lub podmiot przez niego upoważniony.
- Naszym cmentarzem zarządza w wyznaczonym zakresie firma „GRAND” Kamieniarstwo Jerzy Malarczyk Sławkowice 141 (tel. 12 250-66-01 lub kom. 609-102-580).
Procedury związane z pogrzebem
- Termin pogrzebu uzgadnia się w kancelarii parafialnej, należy przy tym przedłożyć akt (kartę) zgonu zmarłego. Jeżeli zmarły mieszkał na terenie innej parafii – zgodę proboszcza z tamtej parafii na pogrzeb w naszej.
- Miejsce pochówku, rodzaj grobu uzgadnia się z księdzem proboszczem. Zarządca cmentarza dokonuje wykonania grobu i pobiera za tę pracę opłatę w wysokości ustalonej w cenniku. Do jego obowiązków należy także zasypanie grobu i uporządkowanie jego otoczenia.
Inne uregulowania
- Należy uzyskać zgodę proboszcza parafii na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu np. budowę nagrobka – grobowca, jego remont, wymianę substancji trwałej nagrobka – grobowca oraz istotne naprawy już istniejących. ( do uzgodnienia)
- Przez opłatę rezerwacyjną nie zyskuje się prawa własności opłaconego miejsca, lecz zostaje się jedynie jego dysponentem (użytkownikiem). Skutkuje to przyznaniem prawa dysponowania grobem przez okres za jaki została wniesiona opłata.
- Rodzina zmarłego jest zobowiązana do troski o stan i wygląd grobu, nagrobka, grobowca i jego bezpośredniego otoczenia. Śmieci, pozostałości po wieńcach, wiązankach, kwiatach i zniczach winny być niezwłocznie usuwane z grobów przez ich użytkowników i składane w miejscu do tego przeznaczonym. Obowiązuje segregacja śmieci.
- Opłaty za wjazd na cmentarz składane u zarządcy cmentarza są przeznaczane na pokrycie kosztów prac związanych bezpośrednio z wyglądem cmentarza.
Zasady obowiązujące przy inwestycjach na grobach
- Zakład kamieniarski ma prawo wykonywać na cmentarzu prace tylko wtedy, gdy posiada od dysponenta grobu kserokopię ważnej opłaty tego grobu i uiści opłatę za wjazd na cmentarz opłaconą u zarządcy cmentarza.
- Prace przy grobie, nagrobku – grobowcu należy tak wykonywać, aby nie spowodowały szkód na sąsiednich grobach ani sporów z sąsiednimi użytkownikami grobów. Materiały sypkie wolno składować wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych. Przygotowanie zapraw murarskich może odbywać się tylko w pojemnikach, które są wyposażeniem firmy kamieniarskiej wynajętej przez Dysponenta grobu. Zakład kamieniarski dba o uprzątnięcie miejsca po wykonaniu prac. Pozostałości po starych rozebranych nagrobkach lub grobowcach winny być niezwłocznie usunięte z terenu cmentarza. Zakład kamieniarski zapewnia najwyższy stopień czystości, porządku i estetyki terenu swoich robót, odpowiada za wyrządzone przez siebie szkody, a prace prowadzi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, BHP i sanitarnymi.
- Wszelkie wjazdy zakładu kamieniarskiego na cmentarz mają być zgłoszone przynajmniej dzień wcześniej u zarządcy cmentarza telefonicznie.
- Ekshumacje są przeprowadzane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z dnia 7 grudnia 2001r. oraz warunkami określonymi przez Sanepid. Również należy uzyskać pisemną zgodę Proboszcza parafii. Przeprowadzenia ekshumacji dokonuje tylko zarządca cmentarza w terminie uzgodnionym z Dysponentem grobu po spełnieniu powyższych warunków.
Zabrania się:
- Wjazdu pojazdami mechanicznymi bez zgody zarządcy cmentarza
- Zakłócania stosowanej powagi miejsca
- Zaśmiecania cmentarza, gromadzenia śmieci i odpadów na miejscach do tego nie przeznaczonych
- Samowolnego sadzenia drzew, krzewów oraz montażu ławeczek (do uzgodnienia)
- Samowolnego wykonywania prac budowlanych i kamieniarskich
- Wykonywania prac wewnątrz grobowców
Kwestie nie objęte niniejszym regulaminem a mogące być przedmiotem nieporozumień czy sporów będą rozpatrywane indywidualnie przez administratora cmentarza (proboszcza) i Rady Parafialnej.
Niegowić dnia 18.10.2015r.