XX Parafiada -reportaż

W dniu 19 sierpnia br. na terenie Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Niegowici odbyła się jubileuszowa bo już 20 Parafiada, organizowana przez Akcję Katolicką.

Impreza miała zdecydowanie jak każda poprzednia charakter bezalkoholowy a jej celem nadrzędnym oprócz wspólnego spędzanie czasu z rodziną, było wsparcie dzieła ks. Józefa Klatki – budowę Sanktuarium Jana Pawła II na Madagaskarze. Na ten cel zostały przekazany dochód z Parafiady.

Szczęśliwe twarze dziecięce i uśmiechy na twarzy rodziców widoczne w każdej godzinie imprezy potwierdzają, że  organizowanie tej formy integracji rodziny , wspólnoty parafialnej  i dużej ilości gości z zewnątrz miało sens.

Jak każde organizowane przez Akcję Katolicką spotkanie , tak  i Parafiada rozpoczęła się od modlitwy  a w  tym przypadku od Mszy Świętej Dożynkowej, na której nie zabrakło wspaniałych wieńców wykonanych przez przedstawicieli poszczególnych  wsi. W ten sposób parafianie pragnęli  podziękować Bogu i Naszej Patronce za dary natury.

Nie tylko finansowo można było pokazać iż: „ Najlepsza część życia ludzkiego to małe, bezimienne i zapomniane akty dobroci i miłości” , gdyż od  9.00 do godziny 13.00 trwała akcja krwiodawstwa – krew wielki  dar jaki jeden człowiek może oddać bezinteresownie drugiemu ratując jego życie. 

Następnie odbył się Rodzinny Turniej Piłki Siatkowej na niegowickim  „Orliku”.  Sprawdziła się stara złota zasada:  w  grupie, w rodzinie,  w gronie przyjaciół  jest siła, a ile przy tym tyle zabawy, śmiechu i zdrowej konkurencji.  W turnieju, udział wzięły następujące drużyny : Polak- Kubik, Wojtowiczów, Małków i Marciniaków. Serdecznie gratulujemy wygranej drużynie Polak – Kubik   

Szachy to gra znana od V – VI n.e.  pomagającą jej graczom na rozwój umiejętności obserwowania, rozwagi , przezorności a nawet zapobiegliwości. Zdecydowanie poprawia zdolności intelektualne, umiejętności arytmetyczne, mająca wiele innych zalet. Dlatego jak co roku od kilku lat na Parafiadach w Niegowici jest obecny Turniej szachowy  w kilku kategoriach wiekowych. Szkoda tylko, że z naszej parafii był tylko jeden uczestnik. Wśród wygranych należy wymienić Natalię Górnisiewicz, Kamila Baryczka, Tadeusza Łanoszkę Kacpra Danek, Maksymiliana Nowakowskiego, Agnieszkę Feliks, Gabrielę  i Zuzannie Górnisiewicz, Lenie Kołodziej  innym uczestnikom.

Na każdej Parafiadzie najwięcej jest rodzin i taki właśnie jest cel tej imprezy. Rodziny spędzające razem popołudnie.

Dla  najmłodszych pociech były obecne zabawy i animacje  organizowane przez godzinę przy scenie jak
i  na placu darmowe dmuchańce. Przez cały czas trwania imprezy wolontariuszki malowały dzieciakom twarze, skręcały zwierzaki z baloników. Obecny był też ekologiczny kącik zorganizowanych przez Panią Katarzyna Niedźwiecka  z Wiatowic.  Z każdego tego miejsca dzieci wychodziły szczęśliwe i radosne .  

Nie zabrakło też konkursu rodzinnego. Gratulujemy wygranej rodzinie Gizów, drugie miejsce zajęła rodzina Kyrców oraz trzecie rodzina Klimów. Nie tylko im udzielił się rodzinny nastrój zabawy i śmiechu,  do konkurencji przystąpili nasi wikariusze ks. Piotr i ks. Grzegorz  wciągając do zabawy  wszystkich zebranych na placu zabaw.

W skład każdej społeczności wchodzą ludzie z pewnymi umiejętnościami czy nawet pasją. I tak też było podczas tej 20 Parafiady poznaliśmy Pana Łukasza Łosiowskiego z Klęczany oraz Tomasza Długosza z Marszowic , którzy od lat pasjonują się hodowlą gołębi. Każdy  z nas mógł zobaczyć te piękne ptaki. Można było  porozmawiać i poznać podczas wywiadu, którego przeprowadził ks. Grzegorz jak wspaniałe są to ptaki i jak można pięknie i długo mówić o i ich hodowli, która stała się sensem ich życia.  

W końcu nastał czas na długo oczekiwany koncert zespołu NIEMAGOTU.  Nie ma  chyba piękniejszego  sposobu ewangelizacji niż połączenie  muzyki i pięknego śpiewu. Zespołowi udała się  przenieść  całą publiczność w  przestrzeń bliskości  z Trójcą Świętą.  W każdej nucie i zaśpiewanym słowie czuło się obecność Boga. Na pewno był  cudowne przeżycie, nie tylko dla siostry Natany,  który zatrzymał każdego uczestnika by zrozumiał, że Bóg jest i  nas kocha. Bo to nie prawda, że NIEMAGOTU  bo ON był ….

Koło 19.00 odbył się finał konkursu wiedzy o św. Janie Pawle II z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez naszych hojnych sponsorów,  którym jeszcze raz oraz wszystkim wolontariusza serdecznie dziękujemy „Bóg zapłać”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dobrą wiedzą i znajomością  tematyki życia i świętości Karola Wojtyły – naszego Wielkiego Papieża.

Zmrok to dobry czas na pokaz ognia,  tańca  jednego z  żywioły z pięknem ruchu , doskonałości i precyzji tancerzy. Wszystkim uczestnikom ten pokaz bardzo się podobał. Jednym z ostatnich punktów była zabawa taneczna przy oświetleniu księżyca i gwiazd.

O 21.00 odśpiewany Apel Jasnogórski i błogosławieństwa naszego proboszcza  ks. prałata Pawła Sukiennika zakończyły 20 Parafiadę przy Parafii p.w.  Wniebowzięcia NMP w Niegowici z niecierpliwym oczekiwaniem na 21 parafiade.

Całość  spotkania bardzo  profesjonalnie  prowadzili ks. Grzegorz i Pan Włodzimierz Wójtowicz – Prezes Akcji Katolicki, który odebrał List Gratujący z okazji 20 lecia istnienia przy parafii oddziału Niegowickiej Akcji Katolickiej.

Podczas trwania tej wspaniałej imprezy przeprowadziłam kilka wywiadów,  zarówno z rodzinami z małymi dziećmi, starszymi osobami  czy parafianami. Wszyscy oni jedno zapewniali:  czas trwania parafiady to wspaniały czas na spotkanie z rodziną, sąsiadami, to czas odwiedzin rodziny z innych parafii, miejscowości. To przede wszystkim czas na ewangelizację.

W kolejnych numerach parafialnego czasopisma opublikowany zostano  wywiady przeprowadzone podczas tegorocznej Parafiady  Anno Domino 2019.

IS